Sevda Güneş

Neden Akdağ?

19.11.2013 Sevda Güneş

Yerel seçimlere dört aydan fazla bir süre kalmasına rağmen adayların açıklanmasına ise sayılı günler kaldı. Erzurum’da her hafta bir adayın ismi ön plana çıkmaya başladı. Şüphe yok ki daha hiç kimse aday olmadan, kamuoyunda Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ismi konuşulan kişi, görevinin başında olduğu tarihlerde bile Prof. Dr. Recep Akdağ idi. Akdağ, sürekli “aday değilim” dese de kamuoyu sürekli aynı tahminleri yürüttü.

Bu hafta sonu AK Parti Üst Kurulu’nun iki isim üzerinde uzlaştığı ve bu isimlerin başını halen Erzurum Milletvekili olan Recep Akdağ’ın çektiği dillendirildi. Hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarına “benim adayım Recep Bey” dediği ileri sürüldü. Peki, Başbakan neden Recep Akdağ’da ısrar ediyor?

Erzurum’da AK Parti’nin oy kaygısı yok, doğru ama bu seçimlerde oy oranını yükseltme çabası var. Partinin Erzurum’da ortaya koyduğu oy oranı % 75. Bu oranı yakalayacak adaylar isteyen Başbakan Erdoğan, bire bir anketler yaptırdı. Bölge bölge yapılan anketlerde birçok aday güney ilçelerde çok zayıf kaldı. Bir tek Recep Akdağ ismi öne çıktı. Sağlıkta dönüşüm politikalarının mimarı olan Akdağ, güney ilçe oylarını toparlayacak tek aday görülüyor.

Dershaneler konusunda cemaatle arasına derin mesafelerin girdiği AK Parti’ye gönül koyan bir diğer cemaat ise Menzil Grubu. Recep Akdağ’ın bakanlıktan alınması ile başlayan gerginlik, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesiyle yumuşayabilir.

Adı sürekli Dünya Sağlık Örgütü için geçse de, her defasında adaylık için olumsuz beyanatlar verse de, Başbakan ve kurmaylarının ajandasındaki isim oldu Recep Akdağ. Hem aday adaylarının, hem de seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılarının aklında eski bakanın varlığı hala devam ediyor. Bu nedenle üst kurul bir kez daha Akdağ ismini masaya yatırdı ve olumlu görüş belirtti.

Recep Akdağ’ın başarısı malum, kimse kalkıp ta bu gerçeği yalanlayamaz. Sorulması gereken soru şu: Recep Akdağ bakanlıkta olduğu gibi başkanlıkta da başarılı olur mu? Bence olur. Önce bu görevi benimsemesi gerekir, tıpkı bakanlığındaki gibi. Belediye başkanı olmak için çok üstün meziyetlere gerek de yok zaten. İyi bir idareci iyi bir lider olunca başarı kendiliğinden gelecektir. Tüm bunların yanında yönettiğiniz şehri çok iyi bilmeniz, halkın ne istediğini görmeniz başarıya giden yolun kapısını açacaktır.

Kamuoyunun genel kanaati şudur ki; halkla diyalog noktasında sıkıntı yaşanabilir. Sayın Akdağ’a bu görev verilir mi bilinmez ama yapması gereken en önemli adım halkla bütünleşmek olmalıdır. Parlamenterlik aristokratlığı, belediye başkanlığı halk adamlığını gerektirir. İkisi arasında kalın bir çizgi vardır. Ama iki görev için en önemli meziyet çalışkan olmak, zaman mefhumu gözetmemektir. Sayın Akdağ’da bu özellikler fazlası ile mevcuttur. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları