Sevda Güneş

Kadın gerçeği…

07.12.2013 Sevda Güneş

Erzurum’da kaç kadın derneği var, sayısını bende bilmiyorum. Ama en az üç ayrı derneğin olduğunu zaman zaman yerel basının haber yapmasından ötürü görüyoruz. Dün Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümüydü. Bir kadın derneği Havuzbaşı’nda günün önemine binaen Atatürk büstü önüne çelenk koyup günü kutladılar. Fakat manzarada bir gariplik vardı, zira törende kadınlardan ziyade erkek katılımcının fazla olması dikkat çekti.

Programda bir konuşma yapan Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Türkan Bayrak, “Böyle önemli bir günü kadınlarımızın önemsememesi bizi üzmüştür” dedi. Haklı! Sayın Bayrak’ın bu görüşüne, tepkisine katılmamak mümkün değil ama bu görüntü beni hiç şaşırtmadı. Erzurum’da nerede birlik ve beraberlik var ki bu konuda da olsun. Acaba bu sonuçta şu dernekleri yöneten hanımların hiç mi kusuru yok? Kesinlikle var. Şehirde zaten bir avuç girişimci kadın var, onların hepside başka başka derneklere bölümmüş durumda. Birinin yaptığına öbürü kusur buluyor.

Sorun Havuzbaşına çelenk koymaya kaç kadının geldiği değil, kurtuluş mücadelesinde bile vatana göğsünü siper etmiş kadın kahramanların bulunduğu bu kentte, kaç kadın siyasetçinin olduğu gerçeğidir.

Bu dernekler bugüne kadar ‘bizden de biri meclise gitsin, belediye başkanlığı makamına otursun’ diye nasıl bir çalışma yapmış, hangi kadın adayı bugüne kadar desteklemişlerdir? Hangi müşterekte bir araya gelmiştir?

Türkan Bayrak hanımefendinin bu yönde siyaseten bir adım attığını şahsen bilenlerdenim. O günde aynısı olmuş tek kalmıştı, hatta hanımefendiye destek beylerden gelmişti.

Yine bir seçim arifesi, yine Türk kadınına seçme seçilme hakkının verilişinin yıldönümü. Bildiğim kadarıyla Erzurum’da ilçe belediye başkanı olmak için 6 hanım müracaatta bulundu. Yalnızca bir bayan aday için cılız bir destek açıklaması yapıldı. Ankara’da kıyasıya adaylık mücadelesi veriliyor. Siz ne yaptınız, hangi kadın aday için harekete geçtiniz? Tüm kadın dernekleri biraya gelip, bu 6 kadın aday için kaç kez Ankara’nın yollarına düştünüz?  

Dün Havuşbaşına tüm Erzurumlu kadınlar gelse ne olacaktı. Görüntüden öteye gitmeyecekti. Bu işe gönül vermiş kadın dernekleri daha güçlü olmak, ‘artık yeter, bizimde söz hakkımız var’ demek istiyorlar ise güç birliği şarttır.

Kadınlarımız sen-ben kavgasını bir tarafa bırakıp, sadece şehir belediyelerinde, il genel meclisinde iki tane meclis üyeliğine fit olmamalıdır. Önünüzde Nenehatun ve Kara Fatmalar gibi gerçek kadın kahramanlar durmakta. Sizde onların torunlarısınız.

Birikimi olup ama sırf toplumsal baskılardan dolayı siyasete giremeyen kadınları siz cesaretlendirmelisiniz. Hatta sadece kadınlardan oluşan bir platform kurup, şehrin yapılanmasına ön ayak olmalısınız. Belki bir adım daha ileri gitmeli Erzurum’u bölge ili olarak kabul edip diğer illerdeki kadın dernekleri ile ortaklaşa projeler geliştirmelisiniz. Bunların yapılmasının bu kentte kolay olmadığını ve sizlerinde çeşitli sıkıntılarla boğuştuğunuzu tahmin ediyorum.

Ama şunu da iyi biliyorum; eğer siz bu yolu açmaz iseniz, gelecek neslin ‘bu şehir’ diye bir kaygısı olmayacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 07-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları