Sevda Güneş

Afiş garabeti

22.04.2015 Sevda Güneş

Türk siyasetinde en farklı medya tanıtımını yapan parti kesinlikle AK Parti’dir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin her seçim propagandası için hazırlattığı şarkılar, klipler, sloganlar, afişler hep sıra dışı olmuştur.

Salon toplantıları bile insanın gözünü kamaştıracak düzeyde yapılmış, partinin Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan her görsel, toplumdan tam not almıştır. Toplulukları tek bir noktaya kanalize etme işini AK Parti her dönem başaran bir siyasi oluşum  özelliğini korumuştur. Yapılan her işte önce göze hitap etmek o işin en önemli aşamasıdır. Çok değil daha geçen yıl yerel seçimlerde hazırlanan bayrak klibi hala hafızalarda tazeliğini koruyor.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale klibi, insanların milli duygularını tavan yaptırdığının sabahı Erzurum’da Başbakan Ahmet Davutoğlu için hazırlanan bir afiş görenleri şaşkına çevirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu genel seçimin startını, kurtuluş mücadelesinin başladığı Erzurum ve Sivas’tan verecek.

25 Mart’ta istasyon meydanında halka seslenecek olan Başbakan Davutoğlu için afişler hazırlayan il teşkilatı, bu afişleri şehirde neresi rast gelmişse oraya yapıştırmış. Posta kutuları ve elektrik direkleri, arada paraya kıyıp bilboartlara girmişler ama oda yetersiz kalmış.

Reklam panosunu kiralamak yerine üzerine yapıştırılan Başbakanın el kadar afişi komik düşmüş.

 

Oysa bu seçimler Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkan olarak vereceği ilk sınav. Kaldı ki hali hazırda bir parti genel başkanından daha önemlisi koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı.

Eğer Davutoğlu sadece AK Parti’nin genel başkanı olmuş olsaydı bu kadar amatörce yapılan iş gündeme dahi gelmezdi.

Bu işlere çok dikkat eden ve bugüne kadar lansmanı profesyonelce yürüten bir partinin, bu hataları nasıl yaptığını anlayamıyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde böyle bir hata yapılması imkânsızdı.

Sıcak havalarda mitinglerde gül suyu ile soğutma yapan cihazlar, yağmurlu havalarda binlerce insana dağıtılan yağmurluklar, Recep Tayyip Erdoğan’ın resimlerinin basılı olduğu dev balonların gökyüzüne bırakıldığı organizasyonlar ve diğerleri… Yaşanan renkli görüntülerden sonra bu afiş garabeti insanın tuhafına gidiyor doğal olarak. 

Yukarda görünen reklam çalışması dün tüm medya kuruluşlarına il teşkilatı tarafından servis edildi. Sayın Başbakan’ın Erzurum mitingi için hazırlanan çalışmada ‘Konya’ yazıyor. Bu nasıl bir sorumsuzluktur anlamak mümkün değil.

Eğer il teşkilatı hala bu işleri kendi bünyelerindeki insanlar ile yapmaya çalışıyor ise büyük hata. Genel merkezin bu gibi amatörlüklere onay vereceğini hiç sanmıyorum. İşin doğrusu profesyoneller ile çalışmak, onlara teslim olmaktır. Bu sayede sıfır hata kaçınılmazdır.

Partide bu görevi üstlenen her kim ise görünen o ki bu işlerden hiç ama hiç anlamıyor. Zira mitinge sayılı gün kalmış, adaylar sahaya inmiş ama şehir zerre miskal seçim havasına girememiş.

Ciddi bir organizasyon eksikliği var.

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-04-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları