Sevda Güneş

Anketten haber ver

09.03.2015 Sevda Güneş

Kaç gündür bu sığ tartışmanın tarafı olmamak için bu konuyu kaleme almak istemedim. Fakat konu öyle bir hal aldı ki artık yazmak bana da elzem oldu.

 

Memleketin her sorunu bitti, geriye temayül tartışması kaldı. Allah aşkına bugüne kadar temayülden birinci çıkan kim listeye girebildi ki siz geri kaldınız.

 

 

En son yapılan yerel seçimler için yapılan temayül yoklamasında şampiyon çıkanlar nerede? Hangisi büyükşehir belediye başkanlığı koltuğunda oturuyor? Temayüle hiç girmeyen, ankette çıkmayan ve şehrin adını dahi o günlerde bilmediği Mehmet Sekmen.

 

 

Üç dönemdir listenin başında kim vardı?  İlk temayülde 5 oy alan Prof. Dr. Recep Akdağ.

 

İki dönem listedeki yerini sabitleyen kadın aday kimdi? Fazilet Dağcı Çığlık. Kim tanırdı Fazilet hanımı, temayülde adı var mıydı?

 

Kaçıncı sırada çıktı bilen yok.

 

 

Üç gündür bir temayül tartışmasıdır almış başını gidiyor. Herkesin cebinde bir liste, bu işi çok önemseyen teşkilat mensuplarını üzmek istemem ama olanlar ortada.  Açıklanan listeye itiraz edenler, ‘ben niye yokum’ diye üzülenler bence çok fazla bu konuyu kendinize dert etmeyin. İlk sıralarda ya da ilk 10’da olanlar sizde fazla sevinmeyin, zira ne kadar üst sıralarda yer almışsanız listeler açıklanana kadar yıpranma oranınız bu şehirde daha fazla demektir.

 

 

Tabi birde bu tartışmalara çanak tutan bir vekil var. Her ne kadar ‘ben böyle bir şey yapmadım’ dese de açıklama üzerine açıklama yapsa da ortada kendi telefonundan atılan bir liste var. Bu gereksiz olaylara hiç şaşırmadım çünkü benim şehrimde gerçekler hiçbir zaman tartışılmadı. Mevcut vekillerin başarısızlıkları hiçbir zaman masaya yatırılıp, kendilerinden hesap sorulmadı.

Sayın vekile şunu sormak isterim; Geçtiğimiz ay mevcut milletvekilleri için yapılan anketlerin sonucu ne çıktı? Seçmen sizi başarılı buldu mu? Ya da isminiz sorulduğunda sizi tanıyabildi mi? Bu anket verilerini de yayınlayacak mısınız? Sizi vekil yapmak için uğraşan grupların Sayın Başbakan’a ‘desteğimiz yoktur’ diye bir mektup yazdığı doğrumudur?

 

 

Aslında bu anket sonucunu mevcut tüm milletvekillerine soruyorum ama bu işlere en fazla mesai harcayan Sayın Adnan Yılmaz olduğu için önce ona sorayım dedim.

Yaşananlar elbette bir seçimin gereği, bunu anladık ama gerçekten kabak tadı verdi, şehrin bu kadar yığınla sorunu varken. Bu şehrin vekilliğine soyunan aday adayları şehrin röntgenini çekmek yerine anlamsız ve hiçbir geçerliliği olmayan olguların ardına takılmış durumda.

 

 

Şehirde turizm çakılmış, göç almış başını gidiyor, adliyede icra dairelerinin sayısı gün geçtikçe artıyor, azalan sadece nüfusumuz, ihaleler durmuş, işsizlik artmış.

 

 

Biz hala sığ tartışmaların ardına kapılmış gidiyoruz. Bu nedenle temayülde kaçıncı çıktığınız ne bir önemi var nede geçerliliği.

Yapılan anketler ortada, seçmenin yüzde 60’ı mevcut vekillerin çoğunu tanımıyor. Buna rağmen eğer o vekilliği hala içinize sindirecekseniz hayırlı uğurlu olsun... 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-03-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları