Sevda Güneş

Yeni kabine…

23.11.2015 Sevda Güneş

1 Kasım seçimlerinin üzerinden tam 16 gün geçti. Bugün Mecliste milletvekillerinin yemin töreni gerçekleşecek. 550 milletvekilinin yemin etmesinin ardından 64. Hükümetin kurulma stardı da verilmiş olacak.

Kuvvetle muhtemel Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni hükümeti kurma görevini almak için yarın saraya çıkacak ve Cumhurbaşkanı ile görüşecek. Daha sonra hükümet kurulacak yeni kabine açıklanacak. Meclis Başkanı seçimleri ve güven oylamasının ardından yeni hükümet iş başı yapmış olacak.

Tüm bu işleyiş içinde asıl merak edilen konu ise kabinede kimlerin yer alacağı. Her il elbette verdiği destek nispetinde kabinede temsil isteyecek.

Oluşacak kabinede şehirden ziyade işin başına gelecek isimlerin ehliyeti önem arz ediyor. Bölge illeri açısından da dengelerin ön planda olacağı bir kabine beklentisi var. Kabineye doğu açısından bakıldığında daha önceki kabinelerde yer almış üç isim dikkat çekiyor.

Bingöl’den eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Erzincan’dan eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Erzurum’dan eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ.

Bu üç isimde 1 Kasım’da Milletvekili oldu. Bu üç isim içinde illerinde yeniden bakan yapılması konusunda doğal bir beklenti oluşmuş durumda. En azından Erzurum ve Erzincan için durum böyle.

Tabi Erzurumlular Bursa’dan aday gösterilen ve ikinci kez vekil seçilen Efkan Ala’yı bu işin dışında tutmuyor. Kamuoyuna göre zaten Ala yeni kurulacak kabinede İçişleri Bakanı.

Beş vekil içinden sadece Recep Akdağ’ın isminin ön plana çıkması diğer vekillerin bu göreve layık görülmediği anlamına gelmiyor. Akdağ’ın uzun yıllar Sağlık Bakanlığı yapması ve başarılı işlere imza atması halk nezdinde onu doğal aday yapıyor. Aksi durumda diğer vekillerinde bakanlık görevini layığı ile yapabilecekleri biliniyor.

Kabinede iki kadın vekile bakanlık verileceğinin dillendirilmesi üzerine bu isimlerinden birinin Zehra Taşkesenlioğlu olabileceği konuşuluyor.

Yeni kabinenin açıklanmasına çok az zaman kaldı, kulisler bir hayli hareketlendi. Bakanlık için en fazla ismi geçen Recep Akdağ’ın Sağlık Bakanı olmaması durumda Başbakan Yardımcısı olma ihtimalide bir diğer seçenek.

Sonuç itibari ile Erzurumluların kabinede iki koltuk beklentisi oldukça yüksek. Kamuoyunda “eğer bir bakanımız olursa şehir o oranda gelişir” düşüncesi oldukça yaygın.

Bu görüşün haklı yanları olabilir. Ama unutulmamalıdır ki bugün yerel yönetimler dahil Erzurum tüm gücü ile AK Parti’nin yanında olmuştur. Eğer sadece bakan olan illere yatırım gidiyor ise bugün dünyada ismi bilinir hale gelen, küllerinden doğan Eskişehir’i nasıl açıklayacağız.

Elbette kabinede Erzurum olmalıdır ama olmaz ise “bu şehre artık bir şey yapılamaz” denilmemelidir. Hükümette 5 vekilimiz var. Bu şehre gelecek her türlü yatırım onların takibi sayesinde olacaktır. Birinin diğerinden farkı yoktur. Hepside bu milletin oyları sayesinde o makamdadır. O halde bu şehre sahip çıkmaları boyunlarının borcudur. Ne İbrahim Aydemir pasiftir ne Orhan Deligöz, her biri görev verilirse bir Erzurumlunun neler yapabileceğini gösterecek kuvvet ve beceriye sahiptir.

Şurası da nettir; Erzurum ciddi kan kaybediyor, göç veriyor. Bir an önce seçilen vekiller şehir için harekete geçmelidir. Eğer geçmiş dönemdeki rehavet devam ederse ne yazık ki ortada konuşacağımız, bölge iddiası olan kent olmayacaktır. Bu bakımdan benim için kimin bakan olacağından ziyade yeni seçilen vekillerin ne yapacağı, AK Parti Hükümeti’nin Erzurum için açıklayacağı reçete önemlidir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-11-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları