Sevda Güneş

Yine mi anket?

22.11.2013 Sevda Güneş

Siyasetin çok garip iş olduğunu bugün bir kez daha anladım. Gün boyunca hem mail yoluyla, hem de telefonla bizi arayanların sorduğu tek soru; ‘AK Parti’nin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak?’

Bu sorunun cevabını bir gazeteci olarak bilmeyi elbette çok isterdim. Ama emin olun ki bilmiyorum. Birkaç gün önce ulusal basına AK Parti’nin adaylarını içeren bir takım bilgiler sızdı. Muhtemel adaylar arasında Erzurum için eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ismi yer aldı. Bir gazeteci olarak kendisine bu soruyu biz de yönelttik. Aldığımız cevabı Pusula Gazetesi olarak okurlarımızla da paylaştık. Dün akşam üzeri haber merkezine gelen son dakika bilgileri adeta gelişmeleri başa döndürdü.  

Gelen bilgi Recep Akdağ’ın Başbakan Erdoğan ile görüştüğü ve özel bir durumundan dolayı aday olmayacağını yönündeydi. Başbakan’ın, ‘Peki kimi önerisin?’ dediği ve Akdağ’ında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Hakkı Yeşilyurt’u önerdiği ileri sürüldü.Bunun üzerine AK Parti’nin Erzurum’da Hakkı Yeşilyurt için kamuoyu çalışması yapmaya başladığı iddia edildi.

Başka illerde de acaba böylemi aday belirleniyor bilmiyorum ama yerel seçimleri bu kadar önemseyen AK Parti’nin Erzurum adayını bu yolla belirlediğine hiç şahit olmamıştım. Hakkı Yeşilyurt çok donanımlı bir isim olabilir, itirazım yok. Ancak aday adayları içinde bir isim bulunamadı, beğenilmedi de, son dakika anketi ile mi isim belirlemeye çalışılıyor. Diyelim ki acele anket yapıldı. Vatandaş ne diyecek? Hakkı Bey için ‘tanımıyoruz’ derse, aday edilmeyecek mi? Ya da yarın başka bir isim daha ortaya çıksa, onun içinde mi bir anket yapılacak.

Neresinden bakarsanız bakın, bu ana kadar yaşananlar çok ama çok tuhaf. Bir gün Recep Akdağ, öbür gün Murat Kılıç, şimdi de Hakkı Yeşilyurt. Ben şunu bilir, şunu söylerim. Ne zaman Başbakan çıkar o ismi açıklar, o gün herkes de o ismi öğrenir.

Tekrar altını çizmekte fayda görüyorum. Biz gazeteciyiz, falcı değiliz, niyet okumak gibi bir özelliğimizde yok. Bu nedenle kimin aday edildiğini bende bilmiyorum. Çok da merak etmiyorum. Bu şehir için kim hayırlı bir iş yapacak, taş üstüne taş koyacaksa, o aday edilsin ve halk tarafından seçilsin. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-11-2013
  
  • Yener Gözütok 22.11.2013 04:11:05

    SMS partisi oldular.

Yazarın Diğer Yazıları