Sevda Güneş

Mangal yürekli anketörler…

27.08.2015 Sevda Güneş

Türk siyasi tarihinde ilk kez bir seçimin ardından hükümet kurulamadan yeni bir seçime gidiliyor. Kurulacak olan seçim hükümetinin nasıl şekilleneceğini hep birlikte izleyip göreceğiz.

Asıl önemli olan 1 Kasım’da sandıktan nasıl bir iradenin çıkacağıdır. 7 Haziran’da milletin koalisyon isteği ne yazık ki dikkate alınmadı. Partilerin hangi maddelerde uzlaşıp hangisinde ayrıştığı dahi bilinemeden seçim kararı alındı. Şeffaflıktan uzak bir koalisyon süreci yaşandı. Kim kime ne teklif etti, hangi maddelerde uzlaşma sağlanamadı siyasetin karanlık koridorlarında, dehlizlerinde kaybolup gitti…

Şimdi söz yeniden millete geldi.

Seçimlerin nasıl sonuçlanacağını bugünden kestirmek güç, zira ülkenin en önemli gündem maddesi terör.Araştırma şirketleri hemen her gün yaptıkları anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. Ancak bu verilerin ne derece sağlıklı olduğu tartışmaya açık. Öncelikle hangi firma hangi siyasi partiye yakın ise kamuoyunu yönlendirme açısından farklı sonuçlar yayınladığını artık sağır sultan dahi biliyor. Asıl sorgulanması gereken bu şirketlerin anketleri nerelerde yaptığıdır. Ben şahsen doğu ve güneydoğuda yapıldığına inanmıyorum. İnanmak biraz saflık olur zira. İnsanların sokağa dahi çıkamadığı, can güvenliğinin olmadığı, terör örgütünün cirit attığı, cadde ve sokaklarda uzun namlulu silah ve roketatarla dolaşan yüzleri kapalı militanların gezdiği sokaklarda hangi şirket sağlıklı anket çalışması yapabilir?

Siyasilerin dahi gidemediği, vatandaş ile birebir diyaloğa giremediği bir ortamda, anketörlerin gidip vatandaşa soru yöneltmesi akla, mantığa aykırıdır.

Bırakın anketörleri yarın seçim startı verildiğinde siyasiler bölgede nasıl bir propaganda çalışması yapacak? Silahların gölgesinde yapılacak olan seçim çalışmaları ne derece sağlıklı olacak? Diyelim ki bir milletvekili adayı yanında bir bölük asker ile köyleri, mezraları gezecek. Gündüz yapılacak olan bu ziyaretin ardından gece o bölgeye teröristlerin gidip aileleri tehdit etmeyeceklerini kim garanti edebilir?

Seçim ve sandık güvenliğini sağlayacak olan güvenlik güçlerimize yönelik pusuları, saldırıları saymıyorum bile…

Bu satırları kaleme aldığım sırada YSK Başkanı seçimlerin 1 Kasım’da yapılacağını resmen açıkladı. Oldubittiye getirilerek açıklanan seçimler, hayırlara vesile olur inşallah… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları