Sevda Güneş

Adı değil, kendi de arslandı

30.07.2015 Sevda Güneş

Amasya’nın Merzifon ilçesine bağlı Ortaova köyünde dünyaya geldi. Çocukluğundan beri tek hayaliydi asker olmak. Ailenin maddi durumu çok da iyi değildi.

O üniformayı giymeyi o kadar istiyordu ki ta ilkokulda iken bile onun bu hayalini bilmeyen arkadaşı yoktu.

Gece gündüz demeden çalıştı ve hedefine doğru ilerledi. Okumak için para lazımdı. Abisi ‘kardeşim okusun adam olsun, ben okuturum onu’ dedi ve madenlerde çalışmaya başladı.

Okulunu başarı ile bitirerek hayalindeki üniformayı giyen genç subay artık ülkesine hizmet için hazırdı. Derken çok korkunç bir şey oldu. İçinde abisinde bulunduğu kömür ocağında grizu patlaması meydana geldi. 68 kişi hayatını kaybetti.

O gün onun için dünya durdu. Kendisini okutup hayallerine ulaştıran yüzü gözü kömür karasına bürünmüş abisi, kendisine hayat veren o madende hayatını kaybetmişti. Sorumluluk sırası ona gelmişti. Abisinin ardında bıraktığı eşi ve çocuklarına çalışıp o bakmalıydı.

Türkiye’nin değişik illerinde görev yaptı. Gittiği her ilde iz bıraktı. Rize’de rütbe aldı Binbaşılığa yükseldi.

Bu kez tayini Muş’un Malazgirt ilçesine çıktı. Şanlı bir tarihe sahip bu ilçe seksenli yılların sonu doksanlı yılların başından beri istihbarat birimlerince PKK’nın askerlik şubesi olarak bilinirdi. Çünkü örgüt doğuda en fazla Doğubayazıt ve Malazgirt’ten militan desteği alıyordu.

İlçeye gittiği günden beri farkını gösterdi, vatandaşın gönlünde taht kuran bir komutan oldu. İlçedeki okulları ziyaret eden, fakir çocuklara gıda giyim ve kırtasiye yardımı yapan o komutan, ilçede korumasız gezmesi ile de herkesin takdirini kazındı.

İlçedeki öğretmenler arasında basket maçı turnuvaları düzenleyerek öğretmenlerin orada ki çocuklara daha iyi eğitim vermeleri için motivasyon sağladı.

Eşi ile birlikte köyleri tek tek gezip maddi imkanı olmayan çocukların okuması için imkanlar sağlayan, her hafta farklı bir köyde vatandaşlar ile birlikte Cuma Namazını kılan o komutan, tüm mesaisini verdiği o ilçede hayatından oldu. Kobani ayaklanmasında ilçeyi yakmaya kalkanları ikna eden, tayini çıktığı halde ‘burada daha işim var’ diyerek ilçede görevine devam etme kararı alan o komutan yok artık.

Evet, önceki gün eşi ve çocuğunun gözü önünde alçakça sırtından vurularak şehit edilen Arslan Kulaksız hedeflerini tamamlanamadan şahadet şerbetini içti.

Şimdi ne desek boş ve anlamsız, 85 yaşında ikinci oğlunu da şehit veren baba Ömer Kulaksız, bu dünyada ne söyler bilinmez ama oğluna pusu kuranlara, komutanı şehit etmelerine fırsat verenlere rabbim bu dünyada olmasa da ahirette hesabını elbet soracak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 30-07-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları