Sevda Güneş

Bakanlık açıkladı ama!

23.04.2014 Sevda Güneş

Her iki üç ayda bir mutlaka bu habere denk gelmişsinizdir. “Vatandaşa zehir yedirip içirmişler.” Bakanlık sakıncalı ürünleri açıkladı. İşte o haberlerden biri daha, Tarım Bakanlığı sağlığa sakıncalı ürünleri ve yasaklı 42 firmayı daha açıkladı.

Firmaların adı ifşa edildi ve vatandaş bu ürünlere karşı bir kez daha uyarıldı. Aralarında birde Erzurumlu firma var. Erzurum'da faaliyet gösteren Yavuz Adal Süt Ürünleri'nin "Er Daphan Ovası" markalı tereyağında bitkisel yağ tespit edildi.

Bugüne kadar yasaklanan firma sayısı bir hayli fazla. Onların ürettiği ürünler vatandaş tarafından çoktan tüketildi bile.  

Şimdi denetimlerini artıran bakanlığa sormak lazım, bu firmalar üretime başlarken neredeydiniz? Onlar bu ülkede vatandaşın sağlığı ile oynarken sizden nasıl vize aldılar?

Bu firmaların birçoğu tarım bakanlığı tarafından onaylı ürünler. Zira Bakanlık onayı olmadan bu ürünlerin piyasada rahatça satılması mümkün değil.

Ülkede genetiği değiştirilmiş gıdaların tartışıldığı bir dönemde bakanlığın her gün ‘aman ha sakın bunları tüketmeyin’ uyarısını sizce vatandaş ne kadar dikkate alıyor? Ben söyleyeyim çok az. Bilinçli tüketici zaten aldığı ürünü ince eleyip sık dokuyor. Güvendiği büyük marketlerden tanınmış markaları tercih ediyor. Az bir bütçe ile geçinmek zorunda kalanlar da sırf bütçesine uygun olduğu için en ucuz ürün ne ise onu almaya yöneliyor. Yani olan yine dar gelirliye oluyor.

Son yıllarda sebebi açıklanamayan çok ciddi hastalıklar yaşanıyor, bunun başında kısırlık geliyor. Birçok uzman dillendiremese de ya da bu konuda ciddi bir bilimsel çalışma olmadığı için açıklayamasa da kısırlığın sebeplerinden biri de hormonlu ve sakıncalı bu gıdalar.

Her gün okuyup geçtiğimiz bu yasaklı firmalar, ürettikleri ne olduğu belli olmayan gıdalarla ülkenin temeline dinamit koyuyorlar. Bunlarla mücadele daha radikal kararlar ile uygulanmalı. Ürün piyasaya çıkmadan suçüstü yapılmalı. Bakanlık bu ürünleri ne kadar bir kitlenin tükettiğini biliyor mu? Tabi ki hayır. Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti. Hatta daha önce bakanlığın kapattığı birçok firma yeni bir isim, yeni bir ürünle pazarda kendine yer bulabiliyor.

Bu ürünleri ifşa eden bakanlık, bu cinayeti işleyenlere caydırıcı bir ceza vermediği sürece, bu ürünlerin de firmaların da listesi uzadıkça uzayacak. Alım gücü düşen vatandaş sırf ucuz diye bu ürünleri tercih etmeye devam edecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-04-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları