Sevda Güneş

Çözemedin, kapat gitsin!

21.01.2014 Sevda Güneş

Nereden bakarsanız bakın, yaşananlar tamamen tutarsızlık. Sorunu çözemiyorsan toptan üzerini çiz, olsun bitsin yapılıyor. Palandöken’de kar var ama pistler kapalı. Neden? Pistlerin bazı bölümlerinde taşlar var. Bu bir risk mi? Evet bir risk, zira bu yüzden Formula-1’de yedi dünya şampiyonluğu bulunan Michael Schumacher, Fransa Alpleri'nde kayak yaparken kaza geçirip başından ciddi şekilde yaralanmıştı.

Buna rağmen ünlü sporcunun kaza geçirdiği pistler kayağa kapatılmadı ama bizde durum tam tersi. Geçtiğimiz haftalarda kayak yaparken bir turist belini incitince başta kuzey ve güney olmak üzere Palandökeni dünyaca ünlü kayak merkezi yapan pistler kapatıldı.

Anlatmaktan, yazmaktan dilimizde tüy bitti. Palandöken uluslararası bir kayak merkezi haline gelebilseydi, yapılan en küçük hata belki bu kadar sorun olmayacaktı. Ancak sadece iki ay turist ağırlayabilen kayak merkezinde siz tutun, can damarı olan pistlere neşter vurmak yerine kurşun sıkın.

Esasen kuzey pisti ilk kez kayağa kapatılmıyor. 1996 yılında yaşanan çığ faciasının ardından kuzey pisti bir dönem kayağa kapatmıştı. Çok fazla kar olduğu için çığ riski barındırıyordu. Kısa sürede gereği yapıldı ve o bölgeye çığ düşüren Gaz-Ex (suni çığ düşürme) sistemi kuruldu. Bu sistem sayesinde sorun çözüldü. Eğer o pistlerin bazı bölümlerinde irili ufaklı taşlar varsa orada az kar var demektir. Suni kar sistemi oraya ulaşmıyorsa taşıma kar ile o pistler onarılabilir ve olası rezervasyon iptalinin önüne geçilebilir. Sezon içinde turist ağırlayamıyorsanız, sezonu uzatmanızın hiçbir anlamı yok.

Bunları yapmak yerine en kolay yol seçiliyor. En fazla turistin ağırlandığı bir dönemde pistler kapatılıyor. Bu uygulama hangi aklın ürünüdür merak ediyorum. Ocak ayında kayak yapamayan turisti Nisan da kayak yaptıramazsınız. Çünkü Nisan da Akdeniz’de deniz sezonu açılıyor.

Kayak merkezlerimizde yaşanan her türlü sorun bize gösteriyor ki, devlet zihniyeti ile kayak merkezlerini yönetmek imkânsız. Risk almayan, ben yaptım oldu diyen, hatta dünyadaki uygulamalardan bir haber yöneticiler ile bırakın dünya ya açılmak, Türkiye’ye hitap etmek bile imkânsız.

Kim nasıl düşünür, ne yapar bilemem ama ben bu konuda tek çabalayan kişinin Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak olduğunu düşünüyorum. Onunda sık sık işaret ettiği gibi kayak merkezlerinin yönetimleri derhal özelleştirilmelidir. Böyle giderse bırakın yeni yatırımcıyı, elimizde var olanları da kaçıracağız. Palandöken’e yatırım yapan siz olsanız, her yıl zarar etmeyi göze alır mısınız? Hiç sanmam.

Yılların kayak merkezi Palandöken’de hala çözülemeyen sorunlar devam ederken, 2011 Kış Oyunları sırasında yapılan, milyarca liraya mal olan Konaklı Kayak Merkezi’nde yaşanan keşmekeşliği hiç hesaba katmıyorum bile.

Şehrin kalkınmasında birinci sırada yer alan kayak merkezleri için bu denli vurdum duymaz davranılması asla kabul edilemez bir gerçektir.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-01-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları