Sevda Güneş

Nicelik mi, nitelik mi?

18.07.2013 Sevda Güneş

Belki de Doğu’nun tamamında en büyük sorun kalifiye eleman bulamamak. Hangi sektörde olursanız olun kalifiye eleman sıkıntısını yaşıyorsunuz. İşsiz çok ama işten anlayan yok. İş ve İşçi Bulma Kurumu sırf işsizlere meslek edindirebilmek için staj adı altına gönderdiği gençlerin maaşlarını 6 aylık süre ile yükleniyor. Sizden ise sadece bu süre bittiğinde staj gören genç için iş garantisi istiyor.

Binbir zorlukla işe almaya karar verdiğin kişiyi eğitiyorsun, bir meslek sahibi olması için her türlü yolu deniyorsun, sonuç ise çoğu zaman hüsran oluyor. Kimse ezilmek, eğitilmek, hatta meslek sahibi olmak istemiyor. Bu nedenledir ki işsizler ordusunun tamamına yakını niteliksiz. Bu niteliksizlerin içinde kimler yok ki. İş beğenmeyenler, işi savsaklayanlar, öğrenmemek için ayak diretenler, masa başı iş isteyenler, daha neler neler, bunlar saymakla bitmez.

Sürekli aynı nakaratı söylüyoruz ‘Erzurum’da sanayi olmaz’. Sanki olsa kurulan fabrikalar eleman bulabilecek. Küçük işletmeler çalışacak kalfa, usta hatta işçi bulamazken fabrikalarda kim çalışacak. Erzurum’da her sektörde ciddi anlamda kalifiye elaman sıkıntısı yaşanıyor. İşsiz çok ama işe alınacak kişi yok. Hiçbir vasfı olmayan, ‘ne iş olsa yaparım’ diyen işsizler ise ‘iş beğenmiyor’ bu şehirde. İşe aldığınız kişiye öyle yada böyle bir emek veriyorsunuz. Bir şekilde iş öğretiyorsunuz, tam oldu derken, oda işi bırakıp gidiyor. Başka illerde de durum aynımı bilmiyorum ama Erzurum’da işsizlikte nicelik fazla, nitelik sıfırın altında.

Okuma oranının çok iyi bir durumda olmadığı şehrimizde, işsizlik rakamları çıtası her geçen gün yükseliyor. Her ne kadar meslek edindirme kursları bulunsa da şehirdeki kalifiye eleman açığını kapatmıyor. Üretimin yerlerde süründüğü ama tüketimin en üst seyide olduğu kentte, böyle giderse kendi işinden almayan insanlar türeyecek. ‘Ne iş olsa yaparım’ zihniyetinin hakim olduğu yerlerde ne kalkınmadan bahsedebiliriz ne de gelişmişlikten. Derdimiz nitelik olmadıktan sonra nicelikli olsak ne olacak.

Kuru kalabalığın hiç kimseye faydası yok...  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-07-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları