Sevda Güneş

Size ne oluyor?

17.07.2013 Sevda Güneş

Son dönemde siyasilerin dilinde bir ‘size ne oluyor’ lafı moda olmuş gidiyor. İktidarı da aynı muhalefeti de. Üstelik söylemlerini gazetecilere yönelikte sarf ediyorlar.

Gazetecilik mesleği toplumun aynası olmaktır. Toplum için yapılan bir uygulamayı enine boyuna inceleyip kamu yararını gözetmektir, yani bir anlamda yanlışa muhalefettir. Elbette her meslekte olduğu gibi bu meslekte de iyiler ve kötüler vardır. Bunlar zaten toplumun her kesimi tarafından bilinen ve kabul görmeyen kimselerdir. Ancak benim itirazım, gazetecileri yalnızca olumlu şeyler yazması için baskı altına alan siyasileredir.

Eleştiri kültürünün bir türlü yerleşmediği memleketimde gazetecinin yazdığı her şey siyasiler tarafından hakaret, yanlış, hatta yanlı yayın olarak algılanıyor. Biz sizin her yaptığınıza alkış tutacak isek, yaptığınız her şeyi ballandıra ballandıra anlatacaksak, nerede kaldı bizim objektifliğimiz.

Ramazan’ın ilk günlerinden beri bir Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut muhabbetidir gidiyor. Bende Ramazan eğlenceleri konusunda fikirlerimi bu sütunlardan belirtmiştim. Yanlış hesap Bağdat’tan döner denildi, Rus gösteri ekibine yol verildi. Büyükşehir Belediyesi Ramazan davulunu kaldırma kararından vazgeçti, davulcular yeniden sokağa döndü.

Olması gereken yapıldı ama bunlar yapılırken eleştirilerin hedefi olan Ali Korkut Bey öyle bir laf etti ki hiç olmadı. ‘Halk istiyor size ne oluyor?’

Yaptığınız bir çalışmayı beğenende olacak eleştirende, size düşen bağrınızı geniş tutup, her kesimi üç aşağı beş yukarı ikna etmektir. Eğer eleştiride haddini aşan konuyu hakarete kadar götüren gazeteci var ise bu konuda yasalar belli, gidiniz ve hakkınızı mahkemede arayınız. Ama herkesi aynı kefeye koymayınız.

Geçtiğimiz gün MHP İl Başkanı Zekayi Kaya’da bir basın toplantısı düzenledi ve aynı cümleler onun azgından da döküldü. ‘Belediye Başkan adaylarımıza biz karar vereceğiz size ne oluyor’ diye.

Şüphesiz karar verecek olan sizlersiniz. Kimsenin itirazı yok. Gazeteciler de ne yazacağını size soracak değil. Kiminle ne sorununuz var ise o kalemini satanlar kim ise toplantılarınızda kimi kastediyorsanız isim verin. Artık herkesi aynı kefeye koymayın.

Zira o günler geride kaldı.

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 17-07-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları