Sevda Güneş

Sorun var, suçlu var, çözüm yok.

29.10.2014 Sevda Güneş

Aylardır bu şehirde insanlar ayakta. Buldukları her mecrada dertlerini anlatmaya, sorunlarına çare bulmaya çalışıyorlar. Son haftalarda da artık sokaklara dökülüp, seslerini Ankara’ya duyurmak için şekilden şekle giriyorlar.

 

 

New City mağdurları biz görmemezlikten gelsek te bu şehrin en önemli sorunlarının başını çekiyorlar.

Eylemlerinin dozunu artıran mağdurlar, dün akşam saatlerinde hem şehrin valisinin hem de Büyükşehir Belediye Başkanının hışmına uğradı. Vali Altıparmak “eylemle, küfürle bir yere varılamaz” dedi ve mağdurların bu eylemlerden vazgeçmelerini istedi.

 

 

Aylardır bu insanlar sabırla bekledi. Ama hiçbir muhataptan sorunun giderilmesine yönelik bir çaba göremedi. Ne yapmalarını bekliyorsunuz? İnsanlar demokratik haklarını kullanıyorlar. Eğer ortalığı yakıp yıksalar, kamu malına zarar vermiş olsalardı sizin bu tavrınızı normal görebilirdik. Kaldı ki böyle bir şey yapmadılar.

Sonunda konuya dair bir açıklama da Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’den geldi. Sekmen twitter hesabından konuya ilişkin basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Dün sabah tüm şehir nefesini tuttu ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in açıklamalarını bekledi. Yazılı olarak yapılan açıklama ne yazık ki yine fos çıktı. 6 ay önce ne deniliyorsa bugünde aynı şeylerden bahsedildi. Yani çözüme yönelik değil, savunmaya yönelik bir açıklamaydı.

 

 

Olayın hiçbir detayı yoktu. Ortada bir çaba emaresi vardı ama içi boştu. Derken bir açıklamada yüklenici firmadan geldi. Firma da belediye başkanının açıklamalarına ilişkin yer verilmeyen gerçekleri sıraladı.

 

 

Her iki açıklamada mağdurların sorununa çare olmadı. Belediye tüm olumsuzlukları sıralarken ihalenin iptal edildiğini açıkça duyurdu. Buna rağmen “şirkete üç ayrı formül sunduk ama şirket yanaşmadı” dedi.

 

 

İptal edilen ihalede malum şirkete ne sundunuz? Bunları açık açık söyleyin, şu kamuoyu gerçekleri bir öğrensin artık. Eğer firma bu insanları hiçbir gerçeğe dayanmadan dolandırdıysa bugüne kadar niye gereğini yapmadınız?

 

 

Eğer Ahmet Küçükler dönemi bu yanlış uygulamaya göz yummuşsa göreve gelir gelmez neden suç duyurusunda bulunmadınız?

 

 

Bugüne kadar zemin etüdü raporu dediniz, müfettiş raporu dediniz, ruhsatı yok dediniz, kentsel dönüşüm alanı değil dediniz,  tüm bunlara rağmen firmaya ‘ruhsat al dedik almadı’ diyorsunuz. Kentsel dönüşüm alanı değil ise göreve geldikten sonra firmaya ruhsatsız inşaat yaptığından dolayı meclis kararı ile kesilen ceza makbuzunda ‘kentsel dönüşüm alanı’ ibaresi neyin nesi. Belediye halen resmi yazışmalarda kentsel dönüşüm ibaresini neden kullanıyor?  Tüm bu ayrıntılara bakınca Sayın Başkan’ın açıklamasının sırf dostlar alışverişte görsün demekten başka bir şey olmadığı ortaya çıkıyor. 

 

 

Firmaya gelince, tüm bunlara rağmen hala ben o binaları yapayım demekte neyin nesi. Yahu ihale iptal olmuş iptal. Yani firmanın hiç söz hakkı kalmamış. Her iki açıklamada ne yazık ki hak sahiplerinin mağduriyetini gidermemektedir. Sorun kaldığı yerden devam etmektedir.

 

 

Kaldı ki o insanlar suçlu aramıyor, çözüm istiyor. ‘Evlerimize kavuşalım Ahmet ya da Mehmet yapmış önemli değil’ diyor.

Yani eski yönetimi suçlamakla bir yere varılamadığı gibi Karadayı firmasının ya da Mehmet Sekmen’in haklı olması bu derdin dermanı olmuyor. Anlayın artık bunu. Bu nasıl bir bilmecedir ki kırk akıllı bir araya geliyor ama çözemiyor. Ahmet varken oluyor, Mehmet gelince duruyor.

 

Ortada binlerce soru işareti, çürümeye yüz tutmaya hazır binalar, seslerini duyurmak için çaba sarf eden vatandaşlar var. Birde tüm bu olanları görmemekte ısrar eden biz basın mensupları… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-10-2014
  
  • ALİ FUATALPARSLAN 30.10.2014 11:10:42

    SIKINTILARIMIZI KALEME ALDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

  • 30.10.2014 10:10:34

    Sevda Hanım ; Sizi gönülden kutluyorum kalminizden dökülen her kelime mağdurlarının içinden dökülen göz yaşı gibi.Evet çözüm istiyoruz kendileri suçlu kimse arka planda yasal olarak bulup cezalandırsınlar ama insanların evini yapsınlar sekmen ihaleyi fes etti ise neden tekrar ihaleye çıkarmamış neyi beklemiş biz her ay 700 tl kira oduyoru ne için sekmenini karadyının keyfi için YORUMUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ

Yazarın Diğer Yazıları