Sevda Güneş

Twitter’e göre aday Vali Altıparmak

29.10.2013 Sevda Güneş

Şu günlerde hangi şehre giderseniz gidin gündem aynı, siyaset. Belediye başkanlığına kimler aday adayı oldu? Kimler aday gösterilecek? Temayül yoklamasında kimin adı çıkacak?

Kasım ayının aday adaylarını konuşmakla geçeceği aşikâr. Kamuoyunda bunlar tartışılırken partiler de belirleyecekleri adaylara kilitlenmiş durumda. Sahil şeridi hariç tüm Anadolu’da en fazla gündemde olan parti şüphesiz AK Parti. İktidar partisi dün birçok büyükşehirde temayül yoklamasını tamamladı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında sandıklar açılacak ve teşkilatın eğilimi belirlenecek, ardından anket çalışmaları gündeme gelecek.

Birçok adayın hala farkına varmadığı bir alan var ki AK Parti en çok da o alanda adayların var olup olmadığına bakıyor. Gezi olaylarında iktidar için ciddi tehdit oluşturan ve bu olaylar sırasında etkinliğinin farkına varılan ve trendi yükselen ise sosyal medya.

AK Parti’de yalnızca bir birim, sosyal medyada aday adayı izi sürüyor. Hangi aday sosyal medyada etkin?  Ne kadar takipçisi var? Fikirleri, paylaşımları ne kadar tartışılıyor ve sosyal medyayı ne kadar bilinçli kullanıyor, buna bakılıyor.

Eğer aday adayları adına bu bilgileri başka birileri paylaşıyorsa bu geçerli not olarak adayın hanesine işlenmiyor. Diyelim ki Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan bir kişi etkin olarak kendi adıyla sosyal medyanın her alanında var ve ciddi takipçileri bulunuyor. Paylaşımları bu grup tarafından takip edilip, MKYK için hazırlanacak dosyaya iliştiriliyor. Eğer hiçbir şekilde sosyal medyayı kullanmıyorsa bu da bilgi notu olarak hanesine işleniyor.

Buradan yola çıkarak twitter, facebook ve ınstagramı doğru kullanan adaylar sosyal ve dışa dönük kişiler olarak adlandırılıyorlar.

Aynı ekip aday adayının bu süreçte basını nasıl kullandığını ayrıca mercek altına alıyor. Görsel ve yazılı basında hangi konular üzerinden yer aldığını ve medya ile doğru ilişki kurup kurmadığı inceleniyor.

Tüm bu verilere bakınca Doğu’da ki aday adaylarının işinin zor olduğunu düşünüyorum. Sosyal medyayı reklam ajansı gibi gören ve sadece ziyaret resimlerini kullanan aday adaylarının birçoğunun bu maddelerde sınıfta kalacağı su götürmez bir gerçektir.

Erzurum’da kendi çapımızda bir çalışma yaptık ve sosyal medyayı en yoğun kullanan tek kişinin Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak olduğunu gördük. Eğer İçişleri Bakanlığı böyle bir çalışma yapıyor ise siyasilerde kaybedilen puanları valilik nezdinde topladık demektir. Zira vali bey sosyal medyayı hem iyi hem de doğru kullanıyor.

Şu sıra anketlerde puan toplamaya çalışan aday adaylarının sosyal medyayı da dikkate alması gerektiğinin tüyosunu vermiş olalım. Bizden söylemesi… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları