Sevda Güneş

Başbakan’ın Erzurum’daki tesislerden haberi var mı?

21.02.2014 Sevda Güneş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk kez bir yerel seçime giderken seçim beyannamesini açıkladı.

Nefesler tutuldu ve iller ‘acaba bize ne verilecek’ diye konuşmaya kulak kesildi. Başbakan’ın elinde koca bir almanak gibi duran 685 sayfalık kitap vardı. Ayrıca her il için özel olarak hazırlanmış, içerisinde hükümetin yaptığı yatırımların yer aldığı el broşürü yer alıyordu. AK Parti bugüne kadar hiçbir seçime bu kadar sıkı hazırlanmamıştı. Siyaset bilimciler göre bu kadar kapsamlı çalışma yapan AK Parti, “17 Aralık operasyonunun izlerini silmek ve eğer yolsuzluk var ise, ‘bu kadar yatırım nasıl yapıldı’ fikrini görsellerle desteklemek istiyor” fikrini savunuyor.

Başbakan seçim beyannamesini açıklarken söze şöyle başladı;

“İstiyoruz ki Antalya turizmiyle anılsın, istiyoruz ki Erzurum, Kars, Gümüşhane kış sporları ile anılsın, istiyoruz ki Hakkari doğası ile anılsın”

Konuşmayı dinlerken doğal olarak Erzurum ismi dikkatimi çekti. Başbakan doğru bir noktaya dikkat çekiyordu. Kars’ta ve Gümüşhane’de kış sporları adına bir gelişme yok ama Erzurum 2011 yılından beri kış sporları merkezi olarak zaten anılıyor.

Oysa gerçek hiç de öyle değil. Milyonlarca lira harcanarak yapılan kış sporları tesisleri maalesef kaderine terk edildi. Türkiye’de sadece bir tane olan atlama kuleleri görsel olarak şehrin simgesi oldu ama sadece kafeterya hizmeti veriyor. Daha bir tane organizasyonu bırakın dünya çapında, uluslar arası müsabakayı bile ülke genelinde adam akıllı yapamadık.

Başbakan Erdoğan sanırım yapılan bu kadar yatırımdan sonra başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu işle ilgili aralarında Erzurumlu olan federasyon başkanları ve belediye başkanlarının bölgeyi dünyanın sayılı kış sporları merkezi haline getirdiklerini sanıyor.

Hayır efendim, başta görevden aldığınız eski Gençlik ve Spor Bakanınız Suat Kılıç ve federasyon başkanları Palandöken’inde, yaptığınız uluslar arası kapasitedeki tesislerinde ocağına incir ağacı diktiler.

2011 yılında yapılan başarılı organizasyondan sonra bir adım öteye gidemedik. Herkes ‘ben’ diyince koca şehrin umutları o dağın altında kaldı. Belediye başkanlarınıza gelince, onlar zaten bu işlerden muaf durumda. Elimizde o kadar tesis var, biz iş bilmez bir federasyon başkanın himmetine kalmış durumdayız.

En iyi buz hokey salonları bizde ama şampiyonalar İzmir’de. Türkiye’nin tek atlama kuleleri bizde ama şampiyona ve antrenmanlar yurt dışında. Federasyon başkanlarının birçoğu Erzurumlu ama keyfini sürenler başkaları. Bir kez daha gördük ki devlet yapıyor ama biz işletemiyoruz.

AK Parti’nin seçim beyannamesinde bölge için yapılacaklar arasında ne var bilemiyorum ama kış sporları merkezi olarak anılmamız için daha çok uzun yola ihtiyacımız var. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-02-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları