Sevda Güneş

Adaylar görücüye çıkıyor

12.04.2015 Sevda Güneş

Seçim maratonu listelerin belirlenmesi ile başladı.Haftasonu AKParti ve MHP adayları birgün arayla seçmene ilk selamını verip konvoy halinde şehir turu atacak.

 

 

Bu hep böyle olmuştur partiler listelerini açıklar önce bir şaşkınlık biraz tepki olur sonra tüm bunların yerini bir kabulleniş alır .

Olması gereken seçmeni oy verirken aday profiline göre oy kullanmasıdır ama  Erzurum da bu durum hiçbir zaman böyle olmamış seçmen adaya göre değil partiye göre oyunu kullanmıştır.

 

 

Bu seçimde de geleneğin değişeceğini pek sanmıyorum. Bu nedenledir ki adaylar şehirde ne anlatacağı değil parti genel başkanlarının ne diyeceği ne vaad edeceği önemli olacaktır.

Yani şehirde bu durumda listelere tepki göstermenin de beğenmenin de hiçbir anlamı olmuyor .

 

Tüm bunların ışığında yaklaşık 90 gün sürecek olan bir maraton bekliyor adayları.Listeler üzerinde bir analiz yapmak gerekirse  İktidar partisi AK Partinin aday sıralamasına bakıldığında liste oluşumunda güney kökenli adayların fazlaca  yer alması partinin kendisine Milliyetçi Hareket Partisini değil, aksine güneyde çarpışacağı HDP’yi  rakip seçtiğini düşünebiliriz. Çünkü yerel seçimlerde güneyde en fazla belediyeyi HDP’ye kaptıran parti oldu. Sırf bundan dolayı mevcut adayları çizdiği bile iddia edildi.

Bu kez işi şansa bırakmak istemeyen parti listenin ikinci sırasına hem güneyde hem de şehirde tanınan Taşkesenlioğlu ailesinden bir isme yer verdi ve Zehra Taşkesenlioğu’lunu getirdi.Parti bu hamle ile aynı zamanda seçilebilir yerden kadın aday geleneğini de bozmamış oldu .

 

 

Siyasete refah partisinden giren,fazilet ve AKPartide devam eden Zehra hanım e son derece entelektüel bir kişiliğe sahip. İktisat mezunu ve yurtdışında tez ve mastır yapan  Zehra Taşkesenlioğlu kabul edelim ki listenin en sürpriz ismi oldu.Listenin 5. Sırasında ise şeyh Sait’in torunlarından Abdurrahim Fırat’ı gösteren parti güneyde ne kadar iddialı olmak isteğini bir kez daha ortaya koydu.

 

 

Sürpriz olmayan tek isim ise eski İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu. . 

İlk kez tabanın sesine kulak verdi yorumlarının yapıldığı Milliyetçi Hareket Partisi ise Listesinde tek kadın göstermeyen parti oldu. Asenaları ile ünlü partide Asenalar yok sayıldı. CHP ve HDP listenin başını kadınlara ayırdı.

 

Haftabaşı itibari ile adayların seçim propagandasına başlayacağı Erzurum’ da rüzgarın hangi yönden eseceğini meydanlarda neler yaşanacağını hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Ancak bu seçimlerin diğer seçimlerinden çok ama çok farklı olacağını  kestirmek hiç de zor değil.

 

AK Parti başkanlık sistemi,istikrar ve çözüm süreci üzerinden yürüteceği seçim propagandasında MHP ‘nin ise tam aksi bir seçim beyannamesi ile ortaya çıkması bekleniyor.   

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 12-04-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları