Sevda Güneş

Adaylar ter dökecek

26.02.2015 Sevda Güneş

Bu hafta sonu Erzurum bir hayli hareketli geçecek. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısı nedeni ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve yüksek yargının ağır topları, Erzurum’a çıkarma yapacak.

 

 

Öte taraftan yarın AK Parti aday adaylarının tanıtım toplantısı yapılacak. Teşkilat önünde görücüye çıkacak olan adaylar, Pazar günü temayül yoklamasında ter dökecek.

 

 

Peki, gerçekten bu temayüllerin bir anlamı var mı, yoksa sadece ‘teşkilatlarda bu işin içinde olsun, demokrasinin gereği yerine getirilsin’ manasında dostlar alışverişte görsün mü yapılacak?

Malum her seçim sonrası en çok sorgulanan, tartışma konusu olan olaydır temayül yoklamaları. Aslında çok da dostlar alışverişte görsün durumu yapılmıyor. Hem ön seçim, hem anketler, hem de kanaat önderlerinin görüşleri üst kurulda aday dosyasına iliştirilmiş halde kurul üyelerinin önüne geliyor.

Adayın karnesine bakılıyor. Temayülde var, ankette var, kanat önderlerinin iyi kötü bir görüşü var. Eğer akılda olan adayda o ise bingo. Kesin listedeki yerini alıyor.

 

 

Ancak sıkça yapılan hata şu; Sanılıyor ki temayülden birinci çıkınca her şey bitiyor. Kaçıncı çıktığınızın bir anlamı yok. Sadece orda olmanızın tek anlamı, yarın aday edilirseniz spekülasyona yol açmamanızdır. Her partide durum budur.

 

Eğer kamuoyu yoklamasında karnenize zayıf düşüyor, sandıktan adınız çıkmıyor ise hele birde genel merkez sizi tanımıyorsa geçmiş olsun, hiç bir hiç sansınız yok.

 

 

Hemen paniğe kapılmayın, bunun birde üst perdesi var. Eğer genel başkanın aklında siz varsanız, temayülde çıksanız da, çıkmasanız da bir anlamı yok. Çünkü siyasi partilerde genel başkan kontenjanı diye bir şey var.

 

 

Kontenjandan aday olan kişi seçilebilir bir sırada yerini alır, birkaç ay sonra meclisteki koltuğuna oturur. Bu durumu bilmeyen aday adayı herhalde yoktur. Diyebilirsiniz ki durum bu ise aday adayı olmanın anlamı nedir?

 

 

Mecliste altı vekil ile temsil edilen Erzurum seçmeni 5 AK Parti, 1’de MHP Milletvekiline ruhsat vermiş. Bu aritmetiğin değişmeyeceğini düşünürsek AK Parti’de ilk beş sırada olmak çok önemli. MHP’de ise liste başı.AK Parti de ilk iki sırayı kontenjan adaylarının aldığını varsayarsak geriye 3 sıra daha kalıyor. İşte aday adayları o 3 sıra için yarışacak, artık kim kimi geçerse.  

Aday adayı enflasyonunun yaşandığı AK Parti, bu seçimlerde listelerde gerçekten zorlanacak. Zira liste yapılırken sadece cemaat bağlantıları değil adayın tüm ilişkileri mercek altına alınacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-02-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları