Sevda Güneş

Ağaçları satmışlar!

25.07.2013 Sevda Güneş

Duyduğum an ne yorum yapayım bilemedim, eminim sizde öyle olacaksınız. Geçtiğimiz gün buradan Palandöken Kayak Merkezindeki otellerin kendi özel pistlerini oluşturmak için yüzlerce ağacı katlettiklerini yazmış, ‘bu işe kim müsaade ediyor?’ diye sormuştuk.

Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni arkadaşım Salih Tekin yazıyı okumuş ve bir araştırma yapmış. Ortaya çıkan gerçek o ağaçların kesilmesinden daha da vahim. Orman Bölge Müdürlüğü o ağaçları korumak yerine tam aksine otellere para karşılığı satmış.

Polat Rönesans Otel’den kesilen ağaçlar karşılığında 18.786 Lira, Xanadu Otel’den 30.102 Lira para alınmış. Gerekçe ne biliyor musunuz? Ağaçlar otellerinin pistlerine çok yakın olduğu ve kaza olabileceği ihtimali bulunduğundan, kaza riskini aza indirmek için para karşılığı kesimine izin verilmiş.

Böyle bir mantık olabilir mi? Bizim sorguladığımız da zaten bu düşünce. Dünya’nın en uzun pistlerine sahip kayak merkezleri arasında gösterilen Palandöken’de pist yok mu ki her gelen otel ağaçları kesip kendine özel pist yapıyor. O dağ yeşillensin diye, o ağaçlar tutsun diye nasıl emekler verildi biliyor musunuz? Siz kimin ağacını kime satıyorsunuz?

Eğer Orman Bölge Müdürlüğü’nün Valiliğe gerekçe olarak sunduğu ‘ağaçlar pistlere yakın, kaza riski oluşuyordu’ tezi doğru olsaydı, Sarıkamış’ta her yıl turistler bir ağaca toslayarak hayatını kaybederdi. Hatta merak ettim ve araştırdım bugüne kadar Uludağ’da tek bir vaka olmamış.

Orman Bölge Müdürlüğü haklı, tabi Milli Kayakçı Aslı Nemutlu çam ağacına çarparak hayatını kaybetti. Bahane aramaya gerek yok, sorun şu: Palandöken’deki yatırımcılar pistleri uzak bulduğu için kendine özel pist yapıyor. Elinde başka yatırımcı olmayan yetkililerde bu duruma göz yumuyor. Oysa 2011 oyunları öncesi Erzurum’dan heyet olarak birçok kez yurtdışına gidildi ve dünyadaki kayak merkezleri incelendi. Acaba hangi ülkede böyle bir durum gözlendi? Hangi ülkenin kayak merkezinde otellerin özel pistleri var ve o pistlerin yapımı için doğayı katlediyorlar? Merak ettim doğrusu!

Bugün yanlıştan dönülse bile artık çok geç. O ağaçların yerine yeni fidanlar dikilse dahi ağaçların aynı seviyeye gelmesi en az 30 yıl sürer. Zaten parmakla sayılacak kadar az olan ağaçlık bölgenin bu şekilde tahrip edilmesini kabullenmek gerçekten çok zor.

Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyuruyor: Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz.

Her ağacın bir canlı olduğunu ve kıydığınız o ağaçların sizden hesap soracağını biliniz. Aldığınız o paralar belki sizi kurtarır!  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-07-2013
  
  • Aylin 25.07.2013 11:07:28

    yuh olsun be sonunda bugünleride gördük. Bu sorumsuzluğa kim dur diyecek acaba ?

Yazarın Diğer Yazıları