Sevda Güneş

AK Parti’nin hata şansı yok!

08.10.2018 Sevda Güneş
Her ne kadar vatandaşın ana gündemi ekonomi olsa da grup toplantılarından çıkan sonuç siyasilerin gündeminde yerel seçimlerin de ciddi yer aldığıdır.

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik değerlendirmede konuyu yine stokçulara getirdi ve etiketlerde farklı fiyat görülmesi durumda vatandaşın bu marketleri zabıtalara bildirmesini istedi. AK Parti’nin belediye başkan adayı profilini açıklayan Başkan Erdoğan, “Kimse ‘bu benim yakınımdır, bu benim şuyumdur’ diye bize aday teklifiyle gelmesin. Ondan sonra ters yüz edilirse de kusura bakmasınlar. Ehliyet ve liyakat esastır. Partimize, şehirlerimize en iyi katkıyı sağlayacak yaklaşımda olmanızı bekliyorum. Bize tevazu ehli isimler getirin. Halkına tepeden bakacak isimler getirmeyin. Gurur, kibir abidesi insanları getirmeyin. İşini iyi yapan, davayı hazmetmiş isimleri getirin. Hiç ilgisi olmamış ama seçime gidiyoruz onu da buradan aday yapalım, hayır emeği olacak. FETÖ, PKK’ya bulaşmamış, millet değerleriyle çatışmamış, hizmet edecek herkese AK Parti‘nin kapısı açık. Adayın bir karşılığının olması lazım. Başarılarıyla milletimizin gönlünde yer alan arkadaşlarımızla devam edeceğiz. Bu vasıflara sahip kişileri partimize gelmesini beklemeden kendimiz gidip bulacağız. Tuttuğunu koparacak, ehli tevazu olacak, bu arkadaşla Allah’ın izniyle biz burada seçimi alabiliriz diyeceğiz. İlçe başkanlarımızla iki grup halinde bir araya geliyoruz. Bu sabah başladı, seçim takvimindeki süreleri beklemeden aday tespiti hazırlıklarını erkenden yapmayı planlıyoruz” dedi.

 
Bu ifadelere göre; aday edilecek kişinin mutlak partili olması gerekiyor. Mütevazılık esas alınacak. Adayın kendi oy potansiyeli olacak. Yani Cumhurbaşkanı kesesinden seçilecek isimler olmayacak. Liyakat esas alınacak. Ve adaylar seçim takvimi başlamadan açıklanacak.

 
Ülkenin büyük bir kısmı AK Partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Bu konuşmadan da şunu anlıyoruz ki eğer bu kriterler gerçek anlamda uygulanırsa listeler açıklanana kadar hiçbir belediye başkanının gözüne uyku girmeyecek.

 
Çünkü seçilenlerin çoğu kendi oy potansiyelleri ile değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi ile o koltuklara oturdular. Belediye başkanlıkları döneminde birçoğu halkla gerekli bağı kuramadılar.

 
Bu kriterlere kaç belediye başkanı uyar, kaçı gider, kaçı kalır bilmiyorum ama aday belirlerken halkın sesine kulak verilmezse AK Parti birçok ilde ciddi oy kayıpları yaşar.

 
Ekonomik sıkıntılarla uğraşan halk, zaten memnun olmadığı yerel yöneticinin hıncını AK Parti’den çıkarır. Belki testiyi kırmaz ama bir gedik illaki açar.

 
Kendi şehrine sırtını dönen, belediyenin imkanlarını hoyratça kullanan ve vatandaşın gönlüne giremeyen belediye başkanlarına 4 yıl zorunlu tahammül eden vatandaş, bunun hesabını mutlak sormak isteyecektir.

 

Belki de AK Parti 16 yıllık iktidarı döneminde ilk kez aday konusunda sıkıntı yaşayacak. Kâğıt üstünde her şey yolunda görünse de sahada işler epey karışık. Büyükşehirleri tekrar almak isteyen iktidar partisinin hata yapma şansı bu defa hiç yok. Yıpranmış bir yerel yönetimler fotoğrafı var. Tamiri mümkün mü? Elbette mümkün, kimin gidip kimin kalacağını bekleyip görelim… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 08-10-2018
  
Yazarın Diğer Yazıları