Sevda Güneş

Akdağ mı Ala mı?

16.09.2015 Sevda Güneş

Gazetemizin haber merkezi, vatandaşlara  “Seçim geliyor, ne düşünüyorsunuz?” diye sormuş. Cevaplar hep aynı, “Ne seçimi şu terör ne olacak?” olmuş.

Toplum her ne kadar gündemine terörü alsa da siyasi partiler 1 Kasım’da kendini iktidara taşıyacak vekil listeleri ile hasbihalde.

Onlarda biliyor ki yarın listeler açıklanıp liderler meydana çıkınca ister istemez vatandaş seçimi gündemine almış olacak.

1 Kasım seçimlerinde nasıl bir tablo çıkar, bunu kestirmek zor. Bu konuda sayısız anket ortalarda gezse de seçmenin kafasında henüz netleşen bir tablo yok.

Tabi politize olmuşları bu işin dışında tutarsak her partinin kendine göre kemikleşmiş oyları mevcut. Bu oylar partinin yürüttüğü hiçbir politikadan etkilenmiyor.

7 Haziran seçimlerinde tüm Türkiye’nin merak ettiği tek şey HDP’nin seçim barajını aşıp aşamayacağı olmuştu. Bu seçimlerde ise öyle görünüyor ki AK Parti’nin tek başına iktidar olup olamayacağı gündem olacak. En azından AK Parti bunu yapmak istiyor.

Tek başına iktidar olmak için 7 Haziran seçim sonuçlarını masaya yatıran parti kurmayları, kıl payı bir vekil kaybettiği iller için düğmeye bastı. Ağır ağabeyler diye tabir edilen isimlerin her biri bu illerin liste başına yerleşecek ve kaybedilen oylarların tekrar partiye dönmesi sağlanacak. Büyük kentlerin yanı sıra yüzünü Doğu ve Güneydoğuya dönen AK Parti, listeleri sil baştan yapacak. Bu kentlerin arasında Erzurum’da var.

Erzurum listesinde parti ilk defa ciddi zorlanacak, çünkü listede iki ağır abi var. Bunlardan biri eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ bir diğeri Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala. Her iki isimde Erzurum’dan aday olmak istiyor ve başvurularını da bu ilden yaptılar. Bu nedenle parti üst yönetimi Erzurum listesinde ikilemde kaldı.

Bir grup, “İkisi de listede olsun, bu bizim Erzurum’a verdiğimiz değeri gösterir” derken başka bir grup, “ Her iki isimde güçlü, neden tek ilden gösterelim” görüşünü savundu.

Erzurum listesinde iki ağır ismi birden görürseniz şaşırmayın. Siyaset bu hiç belli olmaz, AK Parti sürprizle dolu bir yapıya sahip.

Listede iki ismin hala yerini koruduğu düşünülüyor, bunlar biri Zehra Taşkesenlioğlu bir diğer isim ise İbrahim Aydemir. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-09-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları