Sevda Güneş

Artık şikayet edemezsiniz

31.08.2015 Sevda Güneş

Yaşanan bu siyasi kargaşada seçmenin cevabını alamadığı sayısız soru var.

7 Haziran’da ortaya çıkan milli iradenin yok sayıldığı çok ama çok açık, bu her üç parti için de geçerli. Hadi bunları geride bıraktık şimdi gündem seçim hükümetinin nasıl kurulacağı.

Şüphe yok ki bu aşamada AK Parti’nin vekillere bireysel olarak teklif yapmasından ziyade gelen teklife partisinin kararına rağmen ‘evet’ diyen rahmetli Alpaslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş’in tavrı ön plana çıktı.

MHP’nin hain ilan ettiği Tuğrul Türkeş, elbette bu teklife ‘evet’ derken partisinin hışmına uğrayacağını hatta ihraç edileceğini biliyordu.1 Kasım seçimlerinde tekrar aday gösterilmeyeceğini de göze alan Türkeş, AK Parti ile bunun pazarlığını yapmıştır.

Tuğrul Türkeş’in parti kararına rağmen sergilediği tavrın siyasetteki yerinin ne olduğunu tartışmayacağım. Ama ortaya çıkan resim, her şeye olmaz diyen MHP’nin son dakika AK Parti’den kötü gol yediği gerçeğidir.

İçeriğini bilmesek de koalisyonun neden gerçekleşemediğini bir yerden sonra kavradık da seçim hükümetinde neden olmadıklarını bir türlü anlamadık ve anlamıyoruz.

Bunun mantığı nedir?

Sonuç itibari ile kurulacak hükümet icracı bir hükümet olmayacak, kanun oluşturup yasa çıkarmayacak. Sadece ülkeyi seçime götürecek ve seçim tarihi boyunca kanunlar çerçevesinde hareket edecek. Bir anlamda geniş yelpazede olduğu için şeffaflık daha esas olacaktır.

Seçim hükümeti çıkmazı muhalefetin saçma kaprisleri yüzünden bu noktaya gelmiştir.

Kaldı ki siz değil miydiniz seçim propaganda döneminde hükümetin orantısız güç kullandığını söyleyen…

Siz değil miydiniz devletin kanalı dahi bize yer vermiyor, kendimizi seçmene anlatmamıza fırsat verilmiyor diyen…

Siz değil miydiniz devletin valisi, emniyet müdürü hükümet için çalışıyor diyen…

Tüm bunlara rağmen siz değil misiniz ‘biz asla seçim hükümetinde yer almayız’ diyen…

Şimdi seçim geliyor, aynı şeylere itiraz edebilecek misiniz? Mesela seçim TIR’larımıza yer verilmiyor diye kıyamet koparacak mısınız, merak ettim.

Seçimde listeler değişecek mi?

1 Kasım’da yapılacak olan seçimler için yasal süreç başladı. Seçim takvimine göre 15 Eylül’e kadar kesin listeler YSK’ya teslim edilmiş olacak.

Peki, listeler de sil baştan yapılacak mı? Sil baştan liste yapılabilmesi için çok fazla zaman yok. Temayül yok, alt üst kurul yok. Ancak her parti illerdeki oy kaybını göz önüne alarak bir değişime gitmesi de olası.

Erzurum’da parti listelerinde değişim en fazla AK Parti’de bekleniyor. Kulislere göre AK Parti liste bir adayının değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 7 Haziran’da üç dönem kuralına takılan Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın listenin başında yer alacağı, Eski içişleri Bakanı Efkan Ala’nın ise başka bir ilden aday gösterileceği konuşuluyor.

Listenin geri kalanında bulunan isimlerin değişip değişmeyeceğine ise önce Recep Akdağ, sonra Parti Genel Merkezi’nin karar vereceği iddia ediliyor.

Geçen seçimde listesinde güney ilçelere ağırlık veren AK Parti’nin bu kararından vazgeçeceğini düşünenler bence yanılıyor. Zira oy kaybının en fazla yaşandığı bölge hala güney ilçeleri. AK Parti bu seçimlerde kendisine daha fazla oy kazandıracak adayları listede görmek isteyecektir.

Recep Akdağ’ın güneyde sevildiği bilenen bir gerçek, fakat Akdağ’ı destekleyecek bir aday daha olması lazım.

AK Parti’nin hedeflediği diğer bir alanda milliyetçi oylar. 7 haziranda listede bulunan İbrahim Aydemir’in bu anlamda tekrar listede olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Güney’den olmasının yanı sıra kadın aday kontenjanında listenin 3. sırasında yer alan Zehra Taşkesenlioğlu’da yine listede yerini koruyan isim olacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 31-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları