Sevda Güneş

Bal gibi saçma kavga

03.03.2015 Sevda Güneş

Allah muhafaza bu takımların birde süper ligde olduğunu düşünsenize, o zaman her halde 3. dünya savaşı çıkardı.

 

Konu şu; İki sınır kenti Kars ve Ardahan futbol takımları bölgesel amatör ligde mücadele ediyor. İki komşu kentin takımlarının karşılaşmasında Kars taraftarı Ardahan taraftarlarına ağza alınmayacak küfürler ediyorlar. Maç sona eriyor ama tartışma stat dışına taşınıyor. Bu konu öylesine büyüyor ki kavgaya siyasiler, atanmışlar, seçilmişler, STK’lar kim varsa giriyor.

 

 

Hatta Ardahanlılar,  Kars -Ardahan -Iğdır derneklerinden Ardahan'ın adının çıkarılmasını istiyor. Belli ki iki il arasında uzun zamandan beri bir sıkıntı varmış, herkes böyle bir olayı bekliyormuş. Hazır sorun çıktı hadi çarşı karışsın denmiş.

Durum öylesine karmaşık bir hal almış ki sanırsınız iki azılı düşman çıkmış meydana, kozlarını paylaşıyor.

 

 

Yahu bu ülkede oynanan her spor müsabakasında küfür bir adet haline gelmiş. Sırf küfretmek için maça giden magandalar var. Biz normal tezahürat nedir bilmiyoruz. İlk kez mi tribünler de küfre rastlamış?

 

 

Küfrü savunduğum veya hafife aldığım anlaşılmasın. Kötü tezavratın savunulacak bir yeri yok. Ancak her spor müsabakasında yaşanabilecek bir olay nedeni ile iki şehir birbirine düşman edilmemeli.

 

 

Böyle bir duruma siyasiler alet olmamalı. Hangi taraf bu işi yapmış ise centilmenlik gereği çıkıp özür dilemeli ve sağ duyu çağrısı yapılmalı. Bu bal gibi saçma bir kavgadır.

 

 

Çünkü ne Ardahan’ı ne de Kars’ı birbirinden ayrı düşünemezsiniz. Her bakımdan aynı olan bu illerin özü de, kökü de, kültürü de aynıdır.

 

 

Ağrı Belediyesi şehirde var olan Erzurum caddesinin ismini ‘Yaşar Kemal’ olarak değiştirme kararı almış. Şimdi Erzurumlular bunu sebep gösterip Ağrı’ya savaş mı açsın.

 

Kaldı ki o ilin belediye başkanının niyeti zaten seçildiği günden beri belli. Amacı Ağrı’yı yalnızlaştırıp kendi hegemonyaları altına almak.

 

 

Oysa Kars ve Ardahan öyle mi, bu iki kent için nice türküler, maniler yazılmıştır. Ne diyor Türkücü Yudum son hit parçasında;

 

Kars Ardahan Iğdır’a

 

Selam ferhat boyuna

 

Gel aşıklar yakanına

 

Arpaçay’a Çıldır’a

 

Kars Kalesi Kağızman’a

 

Selam Sarıkamış’a

 

 

Ardahan’dan bal getir, bana kaz getir

 

Bana kar getir

 

Bulamazsan Selim’e

 

Bulamasan Susuz’a

 

Arpaçay’a Digor’a

 

Uğrada bir selam getir

Adına türküler yazılan bu kentlerin insanları böyle basit sebeplerden dolayı birbirinden nefret etmeli. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-03-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları