Sevda Güneş

Basına engel mi?

21.01.2015 Sevda Güneş

Erzurum hafta sonu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in girişimleri sonucu Suudi İş Adamı Sulaiman Al Muhadib, ünlü işadamı Ali Ağaoğlu ve Avukat Eli Demirhan’ı ağırladı.

 

 

Bu kadar ağır misafirin biranda kenti ziyaret etmesi ve yatırım için gözlem yapması Erzurum tarihinde bir ilkti. Mehmet Sekmen henüz adayken yatırımcıları Erzurum’a çağıracağını her platformda açıklamıştı, bugün o açıklamaların gerçeğe dönüşmüş halini gördük.

 

 

Gelen iş adamları Erzurum için ne düşündü? Kendilerine gösterilen tablodan nasıl bir sonuç çıkardılar? Burada yatırımları olacak mı? Diye soruyorsanız, bilmiyoruz.

 

 

Çünkü iş adamlarının Erzurum’a geleceği basından gizli tutuldu. Bir şekilde duyum alan gazeteciler haberi alıp karşılamayı görüntülerken belediye basın bürosu tarafından uyarıldılar.

‘Haberi basın bürosu olarak biz servis edeceğiz, siz resim çekmeyin’ denildi. Bu olayda Erzurum tarihinde ilkti zira bırakın bir belediye başkanını hiçbir devlet büyüğü basına çekmeyin engelini koymadı.

 

 

Durum böyle olunca kafalarda elli bin türlü soru işareti oluştu. Belli ki başkan bey konuklarının rahatsız olmaması için basını bu işin dışında tutmak istemişti. Ancak acemice davranan danışmanları yaptıkları bu hareketle basının haber alma özgürlüğünü kısıtladıklarının farkında bile değildi.

 

 

Oysa bu işadamları zaten basın ile içi içe. Ali Ağaoğlu bırakın iş ve ekonomi haberlerini her gün magazin basının gündeminde. Suudi iş adamı ise daha Erzurum’a gelmeden Sabah Gazetesi’ne mülakat vermiş, gazetenin cumartesi günkü sayısında haberi çıkmıştı. Garip bir hassasiyetin güdüldüğü ortada.

 

 

Tüm bu olanlara rağmen iş adamalarını bu kente getiren ve onlara şehri anlatan, ciddi mesai harcayan Mehmet Sekmen’i tebrik etmek lazım.

 

 

Benim Mehmet Sekmen’e birkaç tavsiyem olacak, özellikle basın adına. Mehmet Bey son derece girişimci bir ruha sahip, alanında işin ehli bir isim. Ancak basın konusunda bu ekibin ciddi eksikleri var.

 

 

Birçok kamu kurumu, belediyeler ve özel sektörün artık basın

büroları var. Bu bürolar o kurumun tüm faaliyetlerini basına aktarmakla birlikte gazeteciler ile kurum arasında köprü vazifesi görmektedir.

 

 

Ancak belediyeler başta olmak üzere birçok kurum basın bürolarını haber merkezi haline getirmiş. Bunların içinde en fazla servis yapan kurum ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi. Öyle ki her gün sayısız bülten geçiyorlar. Erzurum basını ise Başkan Sekmen’in tüm çalışmalarını belediyenin objektifinden, kaleminden görüyor. Durum böyle olunca o haberin ne ruhu nede özelliği kalıyor. Geçilen resimlerin ve görüntülerin bozukluğunu gündeme bile getirmiyorum.

 

 

Oysa karşımızda belediyecilik konusunda profesyonel bir başkan ve en az onun kadar yetenekli bir ekip var. Henüz bir yılını bile tamamlamamış olan bu ekip hiçte fena işler yapmıyor. Ancak basının başkan ile olan sıfır diyalogu maalesef yapılanları tek düze bir hale getiriyor. Arada sırada Mehmet Bey’in basınla kahvaltıda bir araya gelmesi ve tek seferde tüm yapılanları anlatması hem karmaşaya hem de konuların önemini kaybetmesine neden oluyor.

 

 

Belediyenin servis ettiği haberlerden medya yapılan işlerin iyiliğini, kötülüğünü veya eksikliğini nasıl görebilir? Siz eksiklerinizi nereye bakınca göreceksiniz? Bu yolla eleştiri mekanizmalarını kapatmış olmuyor musunuz? Bunun adı kibarca basına sansür olmuyor mu?

 

 

Elbette basın büronuz aktif çalışacak, sizinde kendinize göre yayın organlarınız olacak. Buna kim itiraz edebilir. Benim itirazım tüm basının aynı resim ve bilgilerle sizi ekranlara, gazete sayfalarına konuk etmesi. Bu bugün avantajlı bir durum gibi görünebilir, fakat yarın içinden çıkılmaz bir durum yaratır.

Çok yoğun çalıştığınızı biliyor, geçtiğiniz bültenlerden de şahit oluyoruz. Basına zaman ayırın ve bırakın gazeteciler kendi işlerini yapsın. İşte o zaman başarı kendiliğinden gelmiş olacaktır.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-01-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları