Sevda Güneş

Başkan’dan inciler

09.04.2014 Sevda Güneş

AK Partili Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi tuhaf bir çıkış yaptı. Diyarbakır, Gaziantep ve Aydın gibi büyükşehirlerin yanı sıra, bölgemizde de 9 bayan belediye başkanı sandıktan çıkarak mazbata aldı. Seçim sonrasında zat-ı muhterem başkan, kendi belediyesinde kadınlara görev vermeyeceğini açıkladı.

Seçim döneminde kapı kapı gezip kendisine oy isteyen kadınları, seçildikten sonra aforoz eden Yücel Barakazi’ye ilk tepki kadın meclis üyesi Nurten Ertuğrul’dan geldi. Ertuğrul Hanım, ‘başkanın bu sözler kabul edilemez’ dedi ve istifayı bastı.

Neymiş efendim, Bingöl Belediyesi’nde başkan vekilliği ya da başkan yardımcılığı görevlerini kadınlar yapamazmış. Bu nedenle kadınlara belediyede aktif görev vermeyecekmiş.

Bu nasıl bir zihniyettir. Siz seçim dönemi kadınları kapı kapı gezdirin, oy isteyin, sıra iş yapamaya gelince, ‘sizden bir şey olmaz’ deyin kadınları evlerine gönderin.

Bu beyefendiye biri hatırlatmalı, mensubu bulunduğunuz parti Gaziantep’te bir kadını belediye başkan adayı gösterdi.  Fatma Şahin seçimlerden yüzünün akı ile çıkarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bu ülke kadın Başbakan tarafından yönetildi. Ve ‘görev vermeyi düşünmüyorum’ dediğiniz o kadını halk seçip oraya gönderdi.

Belki seçim öncesi yakınlarınızda bulunanlara verdiğiniz sözler olabilir. Seçilirsem ‘sen yardımcım, sen vekilim ol’ demiş olabilirsin. Bu anlaşılabilir bir durum, ama ben ‘özelikle kadınlara görev vermemen’ demek, bambaşka bir durumdur. Sizin bile nasıl bir belediye başkanı olacağınız muamma iken o kadınların başarısız olacağını nereden biliyorsunuz?

Bu konunun gündeme gelmesinin ardından Belediye Başkanı ‘o kadının beklentileri vardı, olmayınca istifa etti’ açıklaması yaptı. Özrü kabahatinden büyük. Söz konusu olan, meclis üyesinin istifası değil, sizin ‘ben kadınlara görev vermem’ demiş olmanız.

Bingöl, Türkiye’nin geri kalmış illeri arasında yer alan bir kent. Kalkınmışlık illa sanayi ya da yatırım ile olmaz. Önce işe zihniyet dönüşümünden başlamak lazım. Bu sözleri sarf eden bir belediye başkanı, nasıl o kenti kalkındırır.

‘AK Parti Genel Merkezi konuyu araştıracak’ diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, konunun üzerine gitmeli. Türkiye’de varlıkları tartışılan kadın derneklerinin de bu konuda açıklama yapması ve işin takipçisi olması gerekir.

Kadınlar, evde dört duvar arasında yaşamlarını sürdüren varlıklar değildir. Kadına saygı; sadece annenize gösterdiğiniz özen hiç değildir. Dünya gelişip değişirken Doğu’nun en ücra ilçelerinde henüz 20 yaşlardaki genç kızlar, kadınlar, doktorluk, öğretmenlik ve belediye başkanlığı yaparken fütursuzca konuşan bu başkanın söyledikleri genç nesillere model olamaz.

‘Erkek ve kadın eşitliği’ gibi bir tartışmayı ne kadar doğru bulmuyorsam, ‘kadından şu olmaz, bu olmaz’ gibi çağ dışı görüşleri de asla benimsemiyorum. AK Parti’nin ise, 2023 Vizyonu’nda kadına verilen değerin bu olduğuna hiç inanmıyorum.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-04-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları