Sevda Güneş

Bıçak sırtı…

25.01.2016 Sevda Güneş

29 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan Buz Hokeyi 2B Kategorisi Kadınlar Dünya Şampiyonası, terör bahane edilerek Türkiye’den alınıp İspanya’ya verildi.

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) yönetimi, 4 gün önce yapılan değerlendirme toplantısında şampiyonanın Türkiye’den alınarak İspanya’ya verildiğini resmi yazı ile Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’na bildirdi.

Avustralya, Yeni Zelanda, İspanya, Meksika, İzlanda ve Türkiye’nin mücadele edeceği şampiyona öncesinde, bazı ülkelerin rezervasyonlarını iptal etmesi, IIHF’yi bu kararı almaya mecbur kılmış.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın güvenlik garantisi vermesine rağmen alınan bu karardan geri adım atılmadı.

İptalin ardından gözler iki ayrı kış spor organizasyonuna çevrildi. Bunlardan biri mart ayında Erzurum’da yapılacak Dünya Curling Şampiyonası, bir diğeri de 2017 de ki Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF).

Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dilek Okuyucu, dünden beri bu organizasyonların sıkıntıya girmemesi için resmi temaslara başladı. Hatta konu Cumhurbaşkanına iletildi.

Erzurum’un Suriye sınırında ve terör tehdidine açık olduğu iddiaları bir anda Ankara’nın gündemine oturdu. Elbette ki iddia sahipleri Erzurum’un konumunu ve güvenlik durumunu en az bizler kadar iyi biliyorlar.

Bu organizasyonların akıbeti ne olur bilinmez ama şu saat itibari ile bıçak sırtında olduğu açık bir gerçek.

Peki, terör bahanesinin altında ne var? Elbet’ te Rusya. Uçak krizi nedeni ilişkilerin gerildiği Rusya,  Türkiye’nin terör ile anılan bir ülke olması için yalnızca bunları yapmıyor. Rusya, kış spor organizasyonlarının Sochi’de yapılabilmesi için de çaba sarf ediyor. Sochi’ye ciddi kaynak aktaran Kremlin, kış sporlarında söz sahibi olabilmek için her türlü ayak oyunlarına başvuruyor.

2017 EYOF Oyunlarını Türkiye’nin almasının ardından lobi çalışmasına başlayan Rusya’nın elindeki en büyük koz terör.

Rusya’nın elini güçlendiren tek olgu terör değil maalesef. Türkiye’nin bu önemli organizasyon öncesi hazırlıklarını ağırdan alması da diğer bir etken.

Dünya Curling Şampiyonası’nın yapılacağı salondaki çalışmalar hala bitmedi. EYOF için hazırlık komitesi bile bilmem kaç uyarıdan sonra oluşturuldu. Hala ne bütçe hazır ne de oyunların koordinatörü belli.

Eğer siz ağzı açıklık yaparsanız gözü açık olan biri gelir, sizin malınızı yer… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-01-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları