Sevda Güneş

Bir günün paşalığı!

07.03.2017 Sevda Güneş

Oldum olası şu belirli günlerden haz etmem. Koca yılı parsellere bölüp bir isim vermişler. Kafanızı kaldırsanız bir güne çarpıyorsunuz, alın işte yarın da kadınlar günü.

 

Yine birileri götürüp meydanlara çelenkler koyacak. Yetkililer, ‘kadınlar şöyle başımızın tacı böyle değerimiz’ falan deyip meydanlarda çiçek dağıtacak. Bir günlüğüne bile olsa sözüm ona kadın değerli kılınacak.

 

Bir kadın değil midir aileyi var eden…

 

Bir kadın değil midir toplumu var edecek bireyleri doğuran…

 

Ve bir kadın değil midir dünyayı yaşanabilir kılan…  

 

Kadındır elbet tüm bunları yapan. Ama aynı kadındır yine yerden yere vurulan. İtilen, ezilen, dövülen, parçalanan, öldürülen ve namus kavramının altına sıkıştırılarak kurşunların hedefi haline getirilen.

 

Hiç kendimizi kandırmayalım. Kadının adı bu ülkede günden güne yok edilirken, kalkıp bir günde kimse bizi hatırlamasın. Ne fark eder adımız Leyla, Müjgan ya da Özgecan. Hepimiz şiddetin bir yüzü ile karşılaşmıyor muyuz? Üzerimizde oluşturulan baskılarla kaçımız başa çıkabiliyoruz?

 

Ekonomik özgürlüğü olmadığı için eşinin şiddetine katlanan, evine ekmek götürmek için işyerinde onlarca mobbinge uğrayan. Hasbelkader tüm engelleri aşarak koltuk sahibi olan ya da oturduğu koltuğu karşı cinse karşı korumak zorunda kalan...

 

Ayakta kalabilmek için eşitlik safsatasına sığınarak kendini korumaya almaya çalışan, aynı kadın değil midir?

 

Toplum yozlaşmasının en acı fotoğrafıdır Türkiye’de kadın olmak.

 

Oysa biz önce kadının adını inandığımız dinden öğrendik. Kadın demek ana demekti, önce analarımızı yalnız bıraktık sonra tüm kadınları. Bugün gelinen noktada ne ananın değeri ne kadının yeri kaldı.

 

‘Saçı uzun aklı kısa’ denen kadını 364 gün hor görelim, gelin tüm bunları bir günde silelim!

 

Bir günün paşalığı; Ben almayayım alan varsa onlara da mani olmayayım. Yine de aklınızın bir köşesinde olsun diye şu hadiste kadının yerini size hatırlatayım.

 

“Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.” 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 07-03-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları