Sevda Güneş

Bir Hürrem bir yasak...

29.05.2013 Sevda Güneş

Bir içki yasağı, bir de Meryem Uzerli, nam-ı diğer Hürrem Sultan mevzusudur ki, ülke gündemi aldı başını gidiyor.

Neymiş efendim, Başbakan insanların özel hayatlarına müdahale ediyormuş. Belirli saatlerden sonra içki satın alınamayacak, hatta parklarda, piknik yerlerinde içki içilemeyecek. Elbette her yönü ile irdelenip tartışılabilir bir konu olabilir. Adı ne olursa olsun, her türlü yasağa karşı biriyim. Eğer kul günah işleyecekse buyursun istediği yerde işlesin. Kimse Allah’ın jandarması değil. Dinimizde günahlarda, sevaplarda, mekruhlarda açık açık sıralanmıştır. İçki de bunlardan biridir. Eğer bir yasak gelecek ise devlet eliyle uygulanan faizlere de gelmeli. Faiz din de haram değil mi? Ayrıca bir kısmında yasal bir kısımda yasak olmaz. Kaldı ki bu yasakları koyarken, ‘iki sarhoşun yaptığı yasayı kabul ediyorsunuz,  dinimizin emrettiği yasayı ret ediyorsunuz’ açıklaması da son derece yanlış bir söylemdir. Körü körüne muhalefet ve körü körüne partizanlığın bu ülkeye hiç bir şey getirmeyeceği aşikardır.

Dünya’nın birçok kentinde içki konusunda belirli yasaklar var, fakat o ülkelerde içki kullanma oranı Türkiye’den kat kat fazla. Türkiye henüz alkol kullanımında sinyal verecek düzeyde bile değil. Toplum olarak bu yasaklar tartışılabilir elbette, ama nedense benim güzel ülkemde günlerdir bu konu gündeme getiriliyor. Gazete, TV haberlerini izleyen insanlara o konudan gına geliyor. Hatta farkında olmadan taraflar oluşturuluyor. Bu mevzu daha çok gündemde kalır gibi, şimdi sırada Başbakan’ın grup toplantısında konuştuğu ‘iki sarhoşun yaptığı yasa’ sözleri irdelenecek. O iki sarhoşun kim olduğu masaya yatırılacak. Çok uzayacak konu çok…

Alkol yasağı tartışmasına yetişemese bile Muhteşem Yüzyıl’ın Hürrem’inin de hakkını yememek lazım. Meryem Uzerli tükenmişlik sendromuna girmiş ve ülkeyi terk etmiş. Yapımcı firma ortada kalmış. ‘Hürremsiz dizi nasıl devam edecek’ diye kara kara düşünmeye başlamış. Konu öyle bir duruma geldi ki neredeyse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakan’ı Merkel‘i arayıp “ Şu bizim Hürrem’i ikna ette diziye geri dönsün. Türkiye olarak zor durumdayız” diyecek boyuta getirdiler işi.

Türkiye’nin önemli yazarları günlerdir bir Hürrem’i bir alkol yasağını yazıp duruyor. Hatta Meryem Uzerli’yi kahraman olarak ilan eden büyük yazar ağabeylerimiz bile oldu. Efendim Meryem Uzerli şöhretin zirvesinde iken dizide başrolü paylaştığı Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandıran Halit Ergenç haftada 65 bin lira alıyor. Kendisi 30 bin lira alıyor diye şöhreti tepip Almanya’ya gittiği için alkışlıyorlar. Bu yazar efendiler oturdukları yerden deve yükü para kazındıkları için bu rakamları küçük görebiliyorlar. Ay sonu iki yakasını bir araya getiremeyen vatandaşta bu masalları izleyip ülkede ne olu bittiğinin farkında bile değil.

 Allah aşkına bu ülkede, 70 milyon insan sanal mı yaşıyor. Bizim alkol yasağı ve Hürrem dışında bir sıkıntımız yok mu?  Yanı başımızda bir Suriye belası, içimizde terör gerçeği, önümüzde bir anayasa, başkanlık sistemi, işsizlik gibi daha önemli sorunumuz varken bu suni gündem ile oyalanmak niye anlamış değilim.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-05-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları