Sevda Güneş

Biraz geç kalmadınız mı?

15.10.2015 Sevda Güneş

Erzurumlu dernek ve vakıflar Ankara’da patlayan bombaların ardından muhalefetin, ‘en azından iki bakan sorumluluk alsın ve istifa etsin’ açıklamasına karşı sosyal medyada, ‘size bakan yedirmeyiz’ kampanyası başlattı.

Malum geçici hükümette İçişleri Bakanı olarak görev alan Selami Altınok Erzurumlu. Dernek ve vakıflar, hemşehrilik refleksi göstererek Sayın Bakana sahip çıkıp 15 günde olsa bakanlık koltuğundan ayrılmasın istiyorlar. Doğu bir hamle.

Öyle ya daha kim kusurlu kim değil bilinmiyor. İstihbarat eksikliği mi? Yoksa güvenlik zafiyeti mi? Bunu kimse bilmiyor, soruşturma devam ediyor.

Benim takıldığım bu hemşehrilik rekfleksinin daha önceki siyasi gelişmelerde neden devreye girmediği ve bu kadar geciktiğidir.

Sağlıkta dönüşümün mimarı olarak adlandırılan, sadece Türkiye’de değil Dünya’da model olan Erzurumlu Sağlık Bakanı görevden alınırken sahi bu dernek, vakıf, bilmem ne kuruluşları neredeydi? Neden sesleri çıkmadı?

Prof. Dr. Recep Akdağ mı Erzurumlu değildi, yoksa bu dernek ve vakıflar mı Akdağ’ı tanımıyordu?

Daha bir ay öncesine kadar seversiniz yada sevmezsiniz, Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Erzurumlu İdris Güllüce, 1 Kasım seçimleri için aday dahi edilmedi. Aynı tepki mekanizması Sayın Güllüce için niye işlemedi?

Erzurum yoksulluk sıralamasında listenin başına otururken, şu çok işe yaradıklarını düşünen malum dernekler neden tek laf edemedi?

Bakın sizin niceliğinizin bir anlamı yok, niteliğinizin bir anlamı var. Eğer örnek verdiğim bu konulara zamanında ses çıkarmış olsaydınız, bugün ortaya koymak istediğiniz ruhun gerçek hayatta bir karşılığı olabilirdi.

Siz daha kendi mütevelli heyetinizde yer alan bir isme, bakana dahi sahip çıkamamışken bugün geçici hükümette yer alan Selami Altınok için yapmak istediğiniz bu ulvi hareketin, bir anda karşılık bulmasını beklemeniz biraz tuhaf olur.

Bu ülke için elini taşın altına koymuş bir isme elbette sonuna kadar sahip çıkalım. Ama buda bir milat olsun, bu mekanizmayı her zaman işletin ki var olma sebebinize uygun iş yapılsın diye hatırlatıyorum.

Ama eğer bu işte ihmali olan varsa oda kim olursa olsun hesabını versin. Zira aslolan vatandır.

Vatanın içinde Erzurum bir noktadır. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-10-2015
  
  • ÖMER HORASAN 16.10.2015 02:10:16

    İSTANBUL ERZURUM VAKIF VE DERNEKLER BİRLİĞİ ESKİ BAŞKANI VE ERZURUM DERNEKLER FEDERASYONU DENETLEME KURULU BAŞKANI OLARAK YAZINIZDAN DOLAYI SİZE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDRİM

Yazarın Diğer Yazıları