Sevda Güneş

Biz de adalet istiyoruz!

26.10.2017 Sevda Güneş
Metropol kentlerde yaşamak hepimizin gözünü korkutur. Öyle ya eğer iyi bir geliriniz yoksa koca şehirlerde yaşam, zehir olabilir insana. Oysa doğuda yaşamanın bedeli de hiç de ucuz değildir…

 
Belki yazın değil ama kış yüzünü gösterince dillerde aynı nakarat vücut bulur; “ Çok ama çok soğuk, gitmek lazım buralardan.”

 
Kış demek doğuda yaşayanlar için geçim darlığı demek. Eğer doğuda yaşıyor, iyi bir geliriniz de yoksa bilin ki kar ve fırtına sizin başınıza kopmuştur…

 
Dört kişilik bir ailede giyim demek deve yükü para demek. İş giyinmekle de bitmiyor. Bunun birde 8 ay süren ısınma sorunu var. Kışın sert ve hırçın geçtiği Erzurum’da yatar kalkar doğalgaz, kömür faturalarına çalışır insan.

 
Batı ile doğu arasındaki en büyük uçurumlardan biri de kış giderleridir. Batı üç ay kombi açar yine de gelen faturalara öfke saçar. Doğu 8 ay doğalgaz yakar elindekini avucundakini ısınmak için verir, ama sesi çıkmaz.

 
Çünkü yıllardır bu sese, bu haykırışlara ne kulak veren oldu, ne de derdimize derman arayan çıktı.

 
Ancak yanı başımızda Erzurum’u aratmayan kışı ile meşhur iki ilimizde çok güzel bir çalışma yapıldı. Gümüşhane ve Bayburt’ta yerel yönetimlerin baskısıyla doğalgaza % 9 indirim yapıldı.

 
Doğalgaz dağıtım firması AKSA, EPDK’nın aldığı kararla Gümüşhane ve Bayburt’ta doğalgaz tarife fiyatlarının yeniden belirlendiğini ve 2021 yılına kadar geçerli olmak üzere % 9’luk indirim sağlandığını duyurdu.

 
Gümüşhane ve Bayburt için yapılan bu çalışma komşuları olarak bizi elbette sevindirdi. Ancak 8 ay kışın hüküm sürdüğü Erzurum için hiçbir şey yapılmaması, bizim ne kadar sahipsiz olduğumuzu gözler önüne bir kez daha serdi.

 
Bizler önümüze konan ‘güzel günler yakın’ şarkıları ile gün geçirirken, bırakın indirim yapılmasını ‘doğalgaza zam yok’ açıklamalarını alkışlar hale geldik. Geçmiş aydan daha az gelen fatura karşında mutlu olup, şükrediyoruz.

 
Bakınız, demek ki bırakın zammı bir indirim bile mümkünmüş. Elin adamı yapmış. Peki, bize niye bu muamele hak görülmüyor? Neden bize indirim yapılmıyor? Sözde adımız Büyükşehir…

 
Abone ve kullanıp açısından bu şehirlerin kat be kat üstündeyiz. Bozgunculuk değil, amacımız sadece biz de adalet istiyoruz.

Ortaya bir gerçeği koyuyoruz; Bir dağın diğer yamacındaki şehirde indirim oluyorsa bu yamaçta da mümkündür diyoruz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-10-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları