Sevda Güneş

Bu nasıl bürokrat?

12.12.2013 Sevda Güneş

Kafaya koymuş illa kendini tanıtacak, milletin kafasında bir şekilde yer alacak. Peki, anladık kendini bir şekilde tanıtmak istiyorsun. Önce Erzurum bürokratlarına ‘beni niye tanımadınız?’ diye çıkıştın. Herkes bir şekilde seni tanıdı, basın yazdı, ahali adını duydu. Ama belli ki bu sana yeterli gelmemiş. Hala skandal çıkarmak için çaba harcıyorsun.

Erzurum Vali Yardımcısı Ertuğrul Egemen,  Çalışma ve İş Kurumu Erzurum İl Müdürlüğü,  KOSGEB ve ABİGEM işbirliği ile düzenlenen girişimcilik eğitimlerinin sertifika töreninde, “Kapalı alanlarda İstiklal Marşı okunmaz, kapatın, kapatın” diye tepki gösteriyor. Orada bulunan görevlilerde bunu emir telakki edip İstiklal Marşı okunmasını iptal ediyorlar.

Kimdir bu zatın ne derdi vardır İstiklal Marşı ile bilmiyorum. Ama bir önceki görev yerlerinden etkilendiği aşikardır. Bu devletin bir bürokratı nasıl olurda İstiklal Marşı’ndan rahatsız olur? Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, milli mücadelenin kahramanı bir ilde bu ne cürettir anlamak güç.

Daha önceki icraatından tanıdığımız sayın vali yardımcısı, bu kez baltaya sert bir taşa vurdu. Keşke yine sağa sola kızıp bağırsaydı da, İstiklal Marşı’na engel koymasaydı. Şimdi Valimiz Ahmet Altıparmak’tan bir hareket bekliyoruz. Daha önceki hatasından hesap sorulmayan vali yardımcısı, eğer bu hareketinden dolayı da hesaba çekilmezse, öyle zannediyorum ki, gün gelecek bize soluduğumuz havayı esirgeyecek.

Bu beyefendiye İstiklal Marşı’nın ne olduğunu bir kez de yazarak anlatalım. Dünya coğrafyasında yer alan her devletin bir tarihi, bir kültürü, sınırları belli olan toprağı, yönetim biçimi, dili ve milli marşı gibi kendine has değeri vardır. Bu değerler halk tarafından benimsenen, kabul edilen ve gerektiğinde uğrunda canını feda edebileceği özelliğe sahiptir. Milletimizin maruz kaldığı milli mücadele yıllarının o zor ve heyecanlı günlerinin imanlı havasını ve manasını terennüm eden, kalplere kuvvet ve heyecan veren; Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılıp milletimize armağan edilen İstiklal Marşı, 12 Mart 1921tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımızın çalınıp söyleneceği mekanlar ve zamanlar

1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni başlarken. 
2. Zafer Bayramı’nda geçit töreninde önce.
3. Öteki resmi bayramlar ve tören başlangıcında.  
4. Devlet başkanlarına yapılan karşılama ve uğurlama törenlerinde.
5. Bayrak çekme ve indirme törenlerinde
6. Yüksek rütbeli komutan karşılama ve uğurlama törenlerinde
7. Ulusalar arası spor karşılaşmalarında.
8. Yabancı elçilerin kabullerinde.
9. Askeri birlik, okul ve kurumlarda yapılan törenlerin başlangıcında.
10. Devlet başkanının bulunacağı özel törenlerde.
11. Devlet büyüklerinin Anıtkabir ziyaretlerinde ve diğer hallerdeki Anıtkabir ziyaretlerinde.
12. Radyo ve televizyon yayınlarının başlangıç ve bitiş saatlerinde.
13. Dernek kurul toplantılarının başlangıcında.
14. Askeri birliklerin yemin törenlerinde.
15. Kişilere madalya takma törenlerinde.
16. Okullarımızda yapılan bayrak törenlerinde.

Her türlü tören ve toplantı öncesi okunması gereken İstiklal Marşını okutmayan, engelleyen, hatta etrafına ‘kesin’ diye talimat yağdıran beyefendiye hatırlatmak isterim ki; bu şehir milli değerlerine hassas bir ildir.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 12-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları