Sevda Güneş

Bu Temmuz ayı…

24.07.2014 Sevda Güneş

Bir milletin şahlanışıdır. Kaderine razı gelmeyip vatanı kurtarma hareketinin başlangıç tarihidir 23 Temmuz. Bu şehrin gurur günüdür. Tarihi şanlı mücadelelere ev sahipliği yapmakla geçmiş olan güzel şehrim bu gururun 95. yılını kutladı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın ev sahipliğinde yapılan kutlamalara Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek katıldı. Solo Türk’ün yaptığı gösteri nefesleri keserken jetlerin sesleri adeta Erzurum’u inletti. Ürken de oldu avuçları kızarana dek alkışlayanda.

23 Temmuz 1919 da elbette böyle imkânlar yoktu. Ama başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Erzurum ve Türk insanında mangal gibi yürek vardı. İşte Cumhuriyet o yüce insanların varoluşu ile kuruldu.

Her yıl öyle ya da böyle kutlanırdı 23 Temmuz, ama bu yıl gerçekten pek bir coşkulu kutlandı. Tüm bu güzellikler için Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’a gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

O tarihi günün üzerinden tam 95 yıl geçti. Güzel ülkeme göz dikenlerin bu sevdaları hiç bitmedi. Fiilen içerde olmasalar da dışarıdan ülkeyi karıştırmaktan asla vazgeçmediler.

Memlekette huzuru bozmak için ellerinden geleni yapsalar da temelinde vatan sevgisi olan bu halk onlara hiçbir zaman fırsat vermedi.

Bugün Ortadoğu kan gölü. Türkmenler zulüm altında Gazze’de Müslümanların üzerine bomba yağıyor. Suriye ve Irak’ta her gün yüzlerce insan katlediliyor. Dört bir tarafımız adeta ateş çemberi içinde.

Yani çok uzağa bakmaya lüzum yok. Eğer 95 yıl önce bu Cumhuriyet kurulmasa, devlet sistemli hale getirilmese, güçlü bir askeri ordu oluşturulmasa korkarım ki Türkiye bu ülkelerden daha beter hale getirilecekti.

Bugün rahat bir şekilde yaşıyor, dinimizin gereğini yapıyor, çocuklarımıza daha iyi bir ülke bırakmak için çabalıyorsak işte bu birlikteliğin altında Erzurum Kongresi ve Cumhuriyet yatmaktadır.

Kurtuluş mücadelesi ve Cumhuriyetin kuruluşunda başı çeken şehrim dün Türk jetlerinin sesi ile güne uyandı. Eminim ki herkesin aklına aynı şey geldi. Bombalar altında mücadele veren Müslümanlar, Filistinliler, Türkmenler ve daha niceleri.

Şimdi bu durumda bize özgür ve bağımsız bir ülke bırakan o insanları minnet ve şükranla nasıl anmayacağız. Bu özgür ülkenin temellerini atan Atatürk’ü nasıl rahmetle yâd etmeyeceğiz.

Bu günün bayram günü olduğunu, her türlü etkinliklerle kutlanmasını gerektiğini bize tekrar hatırlatan ve yaşatan Vali Beye tüm kalbimizle nasıl teşekkür etmeyeceğiz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-07-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları