Sevda Güneş

Bunlar yapılmazsa…

03.11.2015 Sevda Güneş

1 Kasım seçim sonuçları Erzurum açısından AK Parti’nin bir vekil daha kazanmasıyla sonuçlandı. Seçimin galibi AK Parti, kaybedeni HDP, eriyeni MHP oldu.

Çıkan tablonun birçok sebebi vardı. Seçimden birinci parti olarak çıkan AK Parti, sandıktan çıkan sonucu tıpkı 7 Haziran’da ki gibi doğru okumalı ve hiç vakit kaybetmeden işe koyulmalıdır.

7 Haziran’da desteğini çeken Kürt seçmenin yüzünü 5 ay sonra yeniden AK Parti’ye çevirmesinin elbette en büyük nedeni güvenlik sorunudur. Yerel seçimlerin ardından adeta HDP’nin umuduna bırakılan güney ilçelerinde, terör örgütü cirit attı. Halk tehdit edildi, vatandaş sözde mahkemelerde yargılandı. Vergi adı altında haraç ödemeye mahkum edildi. Seçmen istemese de HDP’ye oy vermek zorunda bırakıldı.

Bugün o bölgede devlet gücünü hissettirince seçmen AK Parti’nin yanında yer aldı. Doğru yürütülen operasyonlar, vekil adaylarının sahayı doğru yönlendirmesi ve seçmen ile sandığa sahip çıkmasıyla beklenen oldu. Sadece güney ilçeleri değil, Erzurum’da HDP utancından kurtulmuş oldu.

Terörist cenazelerinde Erzurum Milletvekili sıfatı ile arzı endam eden Seher Akçınar Bayar,  daha sabahı göremeden mehter marşı ile geldiği yere gönderildi.

Kürt seçmen AK Parti’nin yanında yer aldı ve gerekeni yaptı. Şimdi sıra vatandaşın yetkisini alan vekillerde. Artık onlarda bu seçmeni artık yalnız bırakmamalı, meydanlardan silinen HDP’nin bir daha alan açmasına izin vermemeli. Verilen vaatler yerine getirilmeli.

Bu sadece güney için değil şehrin tamamı için yapılmalı. 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde desteğini hiçbir zaman iktidardan çekmeyen Erzurum, artık hak ettiği yere gelmeli.

Şehrin kalkınma eylem planı devreye sokulup yarından tezi yok çalışmaya başlanılmalı. İşsizliğe, göçe çare aranmalı. Yerel yönetimler artık rutinin dışına çıkmalı ve istihdama yönelik çalışmalar yapmalı.

Yerel işadamı ve esnaf mutlaka desteklenmeli, şehre özgü marka yaratmak için koordineli çalışma yürütülmeli.

Ve en önemlisi artık şu güney, kuzey kavramı bu şehirde yerle bir edilmeli. Bu algı yıkılmalı ki halkların kardeşliği kavramı yeniden Erzurum’da vücut bulsun ve ülkeye dalga dağla yayılsın.

Tüm bunlar yapılmaz, bugüne kadar yapılanların üzerine bir taş daha koyulmaz ise hem alınan emanete sahip çıkılmamış hem de bu halkın desteğine layık olunmamış olur.

Kabul edin ya da etmeyin gerçek gün gibi ortada. Erzurum kepçe ile veren kaşık ile alan taraf oldu. Elbette bu kentte ciddi şeylerde yapıldı. Ama yanlış ve eksik yapılan yatırımlar, şehrin bir adım ileri gitmesine değil aksine geri gitmesine neden oldu.

1 Kasım Erzurum için milat olsun.

Siyasetçiler ve devlet kendi üstüne düşeni yapsın, Erzurumlular da kendi üstüne düşeni. Yerel sermaye birleşsin, ‘az olsun benim olsun’ fikri yok olsun. Onun yerine, ‘büyük olsun hepimizin olsun’ kavramı yerleşsin. İktidarı, muhalefeti, iş adamı, sivil toplum örgütü, işçisi, köylüsü ilk kez bu şehir için gerekeni yapsın.

O senin adamın bu benim seçmenim ayrımı yapılmasın. Erzurum, Kayseri ve Ağrı ile mukayese arasına sıkışmasın. Erzurum kalkınsın ki bölge nefes alsın. Terör bırakın bu bölgede at koşturmayı, bu kentler üzerinde hayal dahi kuramasın.

Eğer tüm bunlar yapılmaz ise 1 Kasım’da ortaya çıkan sonuç rakamlardan ibaret bir tablo olacak. Sandıkta hezimete uğrayan terör örgütü ve yandaşı siyasi parti, bugün değilse bile yarın yeniden bu topraklarda filizlenmek için taban bulacak. Zaten karamsar olan Erzurum halkı fırsatını bulduğu an şehirden gidecek. Ömrümüz hala ‘yabancı iş adamları gelecek, bu şehir kalkınacak’ hikâyeleri ile geçecek. Oysa bu şehir ancak bizimle yani içinde yaşayan insanlarla ayağa kalacak. O kurtarıcı halkın ta kendisi olacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-11-2015
  
  • Karayazılı 04.11.2015 05:11:15

    güney ilçeler hdp utancından kurtuldu derken? hdp güney ilçelerde yine rekor oylar aldı, hatırlatayım. Karayazı HDP %86.75 AKP %10.33, Karaçoban HDP %80.09 AKP %15.64, Tekman HDP %77.7 AKP %17, Hınıs HDP %51.61 AKP %35.64 buyrun bunlar sonuçlar. ayrıca HDP güney ilçeler için utan değil ama Sevda hanım siz bir utançsınız. insanlık için.

Yazarın Diğer Yazıları