Sevda Güneş

Çimlere basma ağacı kes…

07.08.2014 Sevda Güneş

Bu işten anlayan birilerinin bize şu yeşil nasıl korunur, ağaç kesilmeden güzelleştirme nasıl yapılır iyice bir öğretmesi lazım.

Geçen gün havalimanına giderken gözüm yeni adı Olimpiyat Parkı olan eski adı Fuar Alanı olan mekâna takıldı. Parkın caddeye bakan kısmında sıralı çamlar vardı eskiden. Tel örgülerden bakınca küçük bir ormanı andıran bahçede elle sayacak kadar ağaç kalmış. Vatandaşların gölgesinde piknik yaptığı o yemyeşil çamların çoğu kurumuş, yarıdan fazlası buhar olup uçmuş sanki. Parkın içinde kalan ağaçların altında ki piknikçileri saymaya kalksanız rahatlıkla sayar, hatta sofralarındaki yemekleri bile yoldan görebilirsiniz.

Allah aşkına ne oldu o ağaçlara? Hortum mu çıktı? Yoksa bir yangın oldu da hepsi cayır cayır yandı mı?

Daha bu ağaçlara ne olduğunu anlayamadan bir gün sonra üniversite kavşağından geçerken bu kez gözüm anıtlar parkına takıldı. Koskoca meydana benzeyen beton bir alan yapılmış, yanında bulunan irili ufaklı ağaçlar kesilmiş. İnanamadım.

O an dönemin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz’un “100. Yıl Parkına kültür sitesi yapacağım” açıklamaları ve o günlerde kendisine yaptığımız muhalefet aklıma geldi. “Oradaki ağaçları kesemezsin” diyerek günlerce bu açıklamayı manşet yaptık.

Yeşile hasret bu kentte var olan ağaçlar kesiliyor, yerine betonlar inşa ediliyor. Birde bunu şehirleşmek adına yapıyoruz ya en kötüsü de bu. Yeşile saygısı oymayan bizler birde avuç kadar çimlere basmayın yazısı asıyoruz parklara.

Şehirde bunlar olurken bir ağaç katliamı haberi de Pasinler’den geldi. Erzurum’da yaşayan herkes geçmişte ya da günümüzde mutlaka kaplıcalar bölgesindeki ağaçlık alana bir şekilde pikniğe gitmiştir. O güzelim ağaçların birçoğu ilçe belediyesi tarafından yerle bir edilmiş. Neymiş efendim, ağaçlar kesilecek yerine daha modern görünümlü kamelya veya çardaklar konulacakmış.

Aman yarabbi bu nasıl bir algı, bu nasıl bir dünya görüşüdür. Bir canlıyı öldür, yerine odun dik. Şu ağaçlardan elinizi çekin artık, onları siz dikmediniz, yıkmaya öldürmeye de hakkınız yok.

İllaki belediyecilik hizmeti yapmak istiyorsanız ilçenin yüksek mahallelerindeki harabeleri yıkın. Zira ilçedeki harabe evler adeta korku filmi platolarını andırıyor. Eğer zamanında gereğini yapsaydınız gencecik bir öğretmen o evlerin birinde saldırıya uğramayacak, hayatı kararmayacaktı. Önce ilçenizi bir adam edin de sonra gelen misafirlere oturacak yer bulursunuz.

Kestiğiniz her ağaç sizden elbette davacı olacak. O kadar ağacı hiç uğruna kesin sonrada her baharda hiç çekinmeden dostlar alışverişte görsün diye ağaç bayramı yapıp objektiflere poz verin.

Eğer bu şehri yeşili öldürerek inşa edecekseniz kalsın istemiyoruz. Topraktan uzak sanal bir nesil yetiştiriyoruz. Şu kentte nefes alacak ağaçlık alan kalmadı. Elimizde en yakın Pasinler ilçesinin bir bölümü birde Tortum kaldı. HES projeleri Tortum’un bir bölümünü öldürdü, Pasinler de kendi kendini bitirmeye hazırlanıyor.

Nasıl olsa bizde ağaç ve yeşil kültürü yok. Size dur diyen bir muhalefet ve karşınızda sesini çıkarmayan bir toplum var. Tabi ki kafanıza eseni yaparsınız. Ama unutmayın doğa kendinden alınanı bir gün mutlaka geri ister. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 07-08-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları