Sevda Güneş

Erzurum’da MHP de, Cemaat de kaybetti…

31.03.2014 Sevda Güneş

30 Mart seçimlerinin kazananı ülke açısından AK Parti gibi görünse de, bana göre bu seçimlerin kazananı BDP’dir. Zira muhalefet içinde oyunu en fazla artıran parti oldu. 2014 seçimleri Erzurum açısından milattır, çünkü BDP ilk kez Erzurum’da belediye kazandı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi noktasında sürpriz yaşanmadı, seçimin galibi daha sandık gelmeden belliydi. Her ne kadar şehir merkezinde MHP rüzgârı esmiş olsa da, bir önceki seçim sonuçları temel alındığında akli selim hiç kimse ‘Kamil Aydın kazanacak’ yorumu yapamadı.

Cemaatin açık açık destek vermesine rağmen MHP’nin Erzurum’ da beklenen çıkışı yapamaması şaşkınlık yaratsa da, tabloyu asıl değiştiren parti BDP oldu. Aldığı belediye sayısı gereği AK Parti’nin ardından ikinci parti konumuna yükseldi BDP.

Güney ilçelerinde belediye başkanlığında BDP’ye oy veren seçmen, Büyükşehirde tercihini AK Parti’den yana kullandı. Peki, bu sonuç sürpriz midir?  Tabi ki hayır. Aylar öncesinden bu tablonun bu şekilde olacağı çok netti. Hatta adaylar belirlenmeden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ulusal basında ‘Erzurum’u alacağız’ diye bas bas bağırmıştı.

Lafı hiç eveleyip, gevelemeye gerek yok. BDP Erzurum’u öyle ya da böyle delmiştir. Dün Erzurum’a gizli gizli gelen parti temsilcileri, bugün Erzurum’da belediye almış, davul zurna çalmıştır.

Güney ilçelerde bir önceki seçimin galibi AK Parti olmuştu. Ancak bu seçimlerde birçok ilçede BDP’nin karşısına sağlam aday çıkarılamayınca Güney ilçeleri altın tepside BDP’ye sunuldu. Bu yarışta MHP’yi hiç hesaba katmamak lazım, çünkü onların bu bölgede varlıkları yok denecek kadar az.

Açılım süreciyle gücüne güç katan BDP için bu büyük bir başarıdır. Erzurum açısından ise sonuç düşündürücüdür.

Genel anlamda tabloyu okumak gerekirse, MHP sadece Büyükşehirde değil, ilin genelinde hezimete uğramıştır. AK Parti oyları tavan yapmış, yine birinci parti olmuştur. Erzurum’da aldığı oyla değil, kazandığı ilçe belediye sayısı açısından BDP ikinci parti olmuştur. Gece yarısından sonra BDP’li Selahattin Demirtaş, PKK’ya yakınlığı ile tanınan Dicle Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ‘şükürler olsun Erzurum’u aldık’ açıklamasını yaptı.

Aslında asıl hezimete Cemaat uğramıştır. Bilindiği üzere bu seçimin bir tarafı da Cemaat’ti. Cemaat, gece gündüz demeden Kamil Aydın için çalıştı ama Fethullah Gülen’in köyünde dahi çatlak ses çıktı. Hocanın ilçesi olan Pasinler’de bile yenilgiye uğradı.  Bana göre Cemaat MHP’ye destek değil, köstek oldu. Ve bu seçimlerde görüldü ki, Cemaatin oyu abartıldığı gibi değil.

AK Parti’nin kalesi konumundaki Erzurum’da değişen çok fazla bir şey olmadı. Yine birinci parti AK Parti,  ikinci Parti ise MHP oldu. BDP, belediye kazanınca Milliyetçi-Muhafazakâr olan kentin Milliyetçiliği tartışıldı, Muhafazakârlığı dipdiri ayakta kaldı. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 31-03-2014
  
  • Ömer Turist 01.04.2014 01:04:54

    Yağcılarda inecek var deseydiniz daha iyi olurdu. Akli selimliğin ölçüsü siz iseniz vay halimize . Erzurum'da Akp'nin vekilleri bile Kamil Aydın kazanacak diye bir günde 3 defa aynı yeri gezmeye başladılar. 1 yerine 100 çalıştılar. Ama tabi size göre bir akıllı sizlersiniz. Kabul edilsin ya da edilmesin iki şey var ki birincisi Bdp ile Akp arasında dolaylı bir bağlantı oluşmuş Bdp belediye sahibi olmuştur. İkincisi de siz gazeteci diye ortalıkta geçiniyorsunuz. İnşallah Bdp'liler beş yıl boyunca rahat durmazlar da biraz güleriz size. Ayrıca gazeteci olsanız oy oranlarından hareketle Cemaat'in tabanının Akp'ye oy verdiğini anlardınız . Yine de siz koltuklarınıza sıkı tutunun. Devir sizin ne de olsa

  • Karayazılı 01.04.2014 10:04:03

    hanım efendi. şuna kanaat getirdimki siz erzurum denen coğrafyayı tanımıyorsunuz. bdp cemaat-akp kavgasından faydalanmış değil. Kürt siyasi hareketleri güney ilçeler dediğimiz bu 4 ilçede her zaman en güçlü taraftılar. orada hiç bir zaman alternatif olmadı. sadece ilçe merkezleri farklı sebeplerden dolayı farklı partiler tarafından yönetiliyordu. genel seçimlerde bu ilçelerden oy alamayan partiler belediye seçimlerini kazanıyorlardı. esasında partiler değil adaylar kazanıyordu. fakat artık durum değişti ve emanet gerçek sahibini buldu. hayırlı olsun diyelim. sizde en kısa zamanda lise falan okuyun.

  • Abdulkadir Altun 31.03.2014 05:03:50

    Hey gidi erzurum sana ne oldu. erzurumda bdp 4 ilçeyi alıyorda mhp ye 1 ilçeyi bile vermiyorlar.Birgün korkarımki mhp yi ararda bulamazsınız.

Yazarın Diğer Yazıları