Sevda Güneş

Erzurumluyu Erzurumlu ile vuracak

26.12.2013 Sevda Güneş

Güzel Türkiye’mde bugüne kadar neler gördük neler yaşadık. Her on yılda bir kimlerin baş tacı edilip kimlerin yerle bir edildiğine şahit olduk. Şüphe yok ki ülke yine büyük bir olayın içinden geçiyor.

17 Aralık operasyonu Türkiye için bir milattır. Zira icracı bakanlar yolsuzluk soruşturması kapsamında istifa etmiştir.  Kurtuluş mücadelesinin ardından Erzurum yine Türkiye’nin kaderini belirleyecek rol oynuyor. Neden mi? Aktaralım.

Hükümet ‘bu operasyonu cemaat yaptı’ dedi ve Fetullah Gülen’i işaret etti. Operasyonun ardından İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı ve yerine Erzurumlu bir Vali Selami Altınok getirildi. Emniyet teşkilatında yer yerinden oynadı.

Üç bakan neden sonra istifa etti. Yeni kabine oluşturuldu. İstifa eden İçişleri Bakanı Muammer Gülerin yerine yine Erzurumlu olan Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala getirildi. Tüm bu isimleri mercek altına alınca karşımıza ortak payda olarak Erzurum çıkıyor.

Hedefteki isim kim? Fetullah Gülen, nereli? Erzurumlu.

Hedefteki cemaate karşı kim mücadele edecek? Yeni içişleri Bakanı Efkan Ala. Nereli? Erzurumlu.

Yapılan operasyonun şifrelerini kim bozacak? Yeni İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok. Nereli? Erzurumlu.

Fotoğrafa genel çerçeveden bakınca;  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çete lideri, örgüt lideri dediği Erzurumlu Fetullah Gülen’i yine kendi hemşerileri olan Erzurumlularla vuracak.

Bugün derin bir kuyu içindeki Türkiye bu isimlerle bir yol bulacak. Türkiye’de ilerleyen günlerde neler olur bilinmez ama bilinen şu ki Erzurum tarihe bir kez daha damgasını vuracak.

Peki, Erzurum halkı tüm bu gelişmeler üzerinde ne yapacak? Nasıl bir tutum sergileyecek? Kime destek verip, kimin yanında olacak. İşte burası tam bir muamma, onu bekleyip hep birlikte göreceğiz… Yeni açıklanan kabinede yalnızca Efkan Ala değil aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yine Erzurum’lu olan İdris Güllüce getirildi. İki bakan Erzurum’a hayırlı olsun. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları