Sevda Güneş

Eylemler kimin işine yarıyor?

06.06.2014 Sevda Güneş

Hepimizin hafızasında hala diri bir tarihtir 90’lı yıllardaki terör olayları. Bırakın dağları Erzurum’dan Muş’a, Erzincan’a, Bingöl’e karayolu ile gitmek yürek işiydi.

Sansa Deresi’nde, Karlıova Çatak’ta veya Muş Varto yolunda teröristlerle karşılaşmamak neredeyse imkânsızdı.

Bu yollarda nice günahsız insan, nice Mehmetçik kurşuna dizilip şehit edildi. Yaşanan acı olayların üzerinden yıllar geçti ama kaybedilenlerin acıları hiç dinmedi. Tam terör bitti derken hep yeniden dirildi.

Son bir yıldır çözüm süreci gündeme geldi, artık şehit haberleri gelmediği için toplum rahatladı. Çözüm sürecinde hazırlanan pakette neler var? Neye karşı bir uzlaşı sağlandı? Hala netlik kazanmazken PKK’nın sözcüsü konumundaki BDP sık sık özerlik söylemlerinde bulunuyor.

BDP’nin bu söylemini çürütecek aksi bir açıklama henüz gelmedi ama Doğu ve Güneydoğu’da yollar yeniden bu örgütün eylemlerine sahne olmaya başladı. Muş Erzurum Karayolu ulaşıma kapatıldı, örgüt elamanları kimlik kontrolleri ve propaganda çalışmaları yapmaya başladı. Erzurum Bingöl karayolu ulaşıma kapatılmakla kalmadı birde araçlar ateşe verildi.

Eylemler çözüm sürecine darbe olarak algılansa da bu bölgeler için ortaya atılan ikinci iddia daha vahim. Bazı haber siteleri bir takım resimler paylaştı ve örgütün bu illerde esrarın ham maddesi olarak bilinen hint keneviri hasadı yaptığını ileri sürdü.

Olamaz mı bal gibi olur. Çünkü geçen yıl Diyarbakır Lice başta olmak üzere eyleme sahne olan illerde jandarma tarafından bu tarlalara ani baskınlar yapılmış, tonlarca nint keneviri örgüte sevk edilmeden imha edilmişti. İşte bu gerekçe ile şehirlerarası yolları trafiğe kapatıp kendilerine kontrol noktası oluşturan ve bu yollara hendekler kazarak güvenlik güçlerinin tüm dikkatini bölgeye çekmeye çalışan örgüt, bir yandan özerlik ilan ederken diğer yandan da uyuşturucu hasadı yapıyor.

Ağrı’ya söz değil iş gerek

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık’ın hava şehitliği ve Kazım Karabekir Paşa’nın isminin kaldırılmasına yönelik yaptığı açıklamaya bir tepki de Başbakan Erdoğan’dan geldi. Sen onları boş ver hizmetten bahset diyen Başbakan, “Sen halkın gönlüne yer etmiş o kahramanın adını kaldırsın millet yarın daha büyük bir tabelayı getirir şehrin görünen yerine diker” dedi.  

Bir diğer Ağrı polemiği ise bir dönem Ağrı Belediye Başkanlığı yapan ve seçimlerde tekrar aday gösterilen Hasan Aslan ile AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar arasında yaşandı. Sosyal Medya üzerinden seçimin faturasını Aslan’a çıkaran Tayyar’a cevap Aslan tarafından gecikmedi.

Seçimin kaybedilmesinin tek suçlusu ben değilim diyen Hasan Aslan, “Ağrı’da BDP seçmenleri fişledi. Bize oy verecekleri tehdit edip evlerinden çıkarmadılar. Bunların hepsi biliniyordu, Şamil Tayyar bu gerçekleri söylesin” diyerek kendini savundu.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki Ağrı bundan böyle vatandaşın sorunlarının çözümü ile değil maalesef bu tür atışmalar ile gündeme gelecek. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-06-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları