Sevda Güneş

Geçmişten izler bırakın…

19.07.2013 Sevda Güneş

Gelişen dünya düzenine öyle ya da böyle Türkiye’de ayak uydurmaya başladı. Kentsel dönüşüm sayesinde birçok şehir yerle bir edildi ve yeni binalar, görselliği yüksek yaşam alanları oluşturuldu. Bunlara elbette hiç kimsenin itirazı olmaz ama bazı yerler var ki şehirleri şehir yapan ana unsurlardır.

Erzurum’da bu örneğe sayısız mahalle sayabiliriz. Fakat hiçbir yer kalenin etrafı kadar iyi anlatamaz Erzurum’u. Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu bölgeleri bayramdan sonra temizleyecek ve kalenin etrafı açılacak. Güzel bir çalışma ama bana göre mevcut evler tadilattan geçirilip, kale içi şeklinde bir sokak yapılabilir. O evler turizme dönüştürülüp içinde restoranlar, kafeteryalar, hediyelik eşya dükkânları ve halı dokuma tezgahları bile açılabilir. Hem doku bozulmaz, hem de turizm canlanır.

Şimdi diyeceksiniz ki, iyi de karşı tarafta Üç kümbetlerin bulunduğu bölgede bu projeye yakın bir çalışma var. Doğru ama Üç Kümbetler Cazibe 
Projesi sadece ayakta kalan birkaç tarihi evin haricinde, yeni inşa edilecek bir alan olacak. Oysa kale etrafı öylemi? Dar sokakları, eski tip evleri ile hepsinde ayrı bir yaşanmışlık, ayrı bir hikâye var. Her şeyden önce şehrin ana kimliği var.

Hazırlanan proje Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı ve bu bölge cazibe projesi kapsamına alındı. Hem Yakutiye Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi’nin ayrı olarak yürüttükleri projede amaç, bu bölgede bulunan Çifte Minareli Medrese, Kale, Üç Kümbetler ve Aziziye Tabyası’nın arasında bütünlük sağlamak. Bu şekilde hepsi bir arada görülebilecek.

Bu hali ile bile güzel bir proje ama benim derdim şehrin eski yapısının bir şekilde korunması. Kim bilir, bekli de Ayazpaşa Mahallesi’nde doğup, kale etrafında büyüyüp, Esatpaşa Yokuşu’nda karda, kışta yuvarlandığım için kalenin etrafı temizlenirken anılarımın da silinip götürülmesinden endişe ediyorum. Kim bilir benim gibi kaç kişi bu hayali, bu tedirginliği yaşayacak. Yerine yenileri yapılsa da, gözü hep o eski evini, mahallesini arayacak. Yeni düzenlemelerin hayalimizi daha fazla zedelememesini arzu ediyorum.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-07-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları