Sevda Güneş

Gün geliyor irade hesap soruyor.

02.11.2017 Sevda Güneş
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dâhil kabinenin önemli isimlerinden belediyelere yönelik artarda açıklamalar geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Biz İstanbul’un kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum” demesi partide adeta milat oldu. İçişleri ve Çevre Şehircilik Bakanları buna benzer açıklamalar yaptı. İtiraflar birbirini kovaladı.

AK Parti’nin özeleştiri yapması elbette önemli. Sadece kendilerinin geleceği açısından değil aynı zamanda bu ülkenin geleceği için de çok mühim. Ancak bu tıkanmayı, yanlışları sadece belediyelerle sınırlı tutmak doğru değil. Zira bürokraside de durum çok farklı değil. AK Parti’nin gücünün arkasına sığınan farklı oluşumlar halka farlı mecralardan zulmediyor.

Üniversitelerde bilimin değil siyasetin borusu ötüyor. Rektörler bilim adamlığından uzaklaştı, adeta il başkanı gibi davranır oldular. Siyasi erke yaranmak için tuhaf ve garip işlere imza atıyorlar.

Bürokratlar, AK Partililer dışındakileri adeta görmezden geliyor…

Yargı, puslu havanın ardından açan güneşte yol bulmaya çalışıyor…

İş dünyası, ‘kan kusup kızılcık şerbeti içtik’ diyorlar…

Bazı belediye başkanlarının yaptıkları artık su kaldırmıyor. Onların kimler olduğunu mensubu olduğu parti de, devletin en tepesinde ki Cumhurbaşkanı da biliyor.

Diyeceğim odur ki Cumhurbaşkanı’nın işi çok zor. Bu kadar sıkıntıyı bir anda bertaraf etmesi imkânsız ama doğru hamleler ile bu tıkanmışlığın önünü öyle ya da böyle açacaktır.

Bundan sonra ki süreçte liyakatin ön planda tutulması belki bugüne kadar yaşanmışlığı silmeyecektir ama kötüye gidişi en azından durduracaktır.

Uzun zamandan buyana yetkili yetkisiz her partili, her seçilmiş, her atanmış adeta Cumhurbaşkanının kötü bir kopyası gibi davranıyor. Halk ise artık dönülmez akşamın ufkunda. Onlar bir tek Cumhurbaşkanına güveniyor. Dün belki cılız sesle bu hadiseleri dillendiriyordu bugün çığlık atıyor.

Bu çığlığa kulak vermek lazım, çünkü gün geliyor irade hesap soruyor. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-11-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları