Sevda Güneş

Hak etmek…

16.02.2015 Sevda Güneş

“Kadınlara bir şey verilmemeli. Kadınlar kendi gayretleriyle bunu elde etmeliler. Kadın hak etmeli. AK Parti’de kadın kontenjanını artırmaya çalışıyoruz ama bunu hak etmesi lazım. Erkek nasıl hak ediyorsa, mücadele ediyorsa siyaseten bir yere gelmeye çalışıyorsa kadının da hak etmesi gerektiğini düşünüyorum”

Bu sözler elbette bana ait değil. Bu sözleri sarf eden AK Parti Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk. Üstelik bu sözleri TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun görüşmeleri sırasında sarf etti.

 

 

Sayın vekile sormak lazım; siz erkek olarak nasıl bir mücadele verip vekil oldunuz? Anlatın ki kadınlarda o yolu izleyip siyasette bir yere gelebilsin.

 

 

Erkek –Kadın eşittir safsatasına çanak tutmak istemem ama en azından siyaseten böyle bir ayrımın yapılmasına son derece karşıyım.

 

 

Bugün bir seçimin daha arifesindeyiz. Türkiye’de aday adayı enflasyonu yaşanıyor. Bu adayların yüzde 90’ı erkek. Partiler belirli takvimden sonra asıl adayları belirleyecek. Şüphe yok ki yine aynı oranda listeleri erkek adaylar şekillendirecek.

Şimdi bu tezi savunan beyefendiye sormak lazım, mevcut adayların kaçta kaçı bu makamı hak ediyor? Ya da hak etmek için nasıl mücadele veriyorlar?

 

 

Türkiye’de siyaset yapmak için öyle olağanüstü mücadelelere ya da yeteneklere sahip olmanıza lüzum yok. Zira ortada öyle bir kriterde yok. Eğer tüm bunlar olsaydı önüne her gelen aday adayı ya da vekil olamazdı, değil mi?

 

 

Ne yazık ki Türk siyasetinde kadınlar hep figüran muamelesi görüyor. Bu düşünce bile bunun bir tezahürüdür.

 

 

AK Parti’nin kuruluş döneminde Gaziantep teşkilatında görev almak isteyen Fatma Şahin’e döneminAK Parti Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu, "Ya anam bacım ne işin var, git işine gücüne bak" demişti. İşte o kadın önce milletvekili sonra bakan ve şuan o beyefendinin de içinde yaşadığı ile Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

 

 

Demek ki ne imiş; siyasetin erkeği, kadını, hak edeni, hak etmeyeni olmazmış. Eğer sizin kapasiteniz yok ise ne cins olduğunuz önemli değil.

 

 

Seçimlerden sonra Mecliste kaç kadın vekil olur bilinmez ama şuan Erzurum’da sahaya çıkan iki kadın aday adayı var. Bunlardan biri TEMA Vakfı Erzurum İl Temsilcisi aynı zamanda eğitimci olan Işıl Bedirhanoğlu, bir diğeri AK Parti Erzurum Kadın Kolları Eski Başkanı Nimet Aydemir. Elbet bu sayı önümüzdeki günlerde artacaktır.

 

Şuan hali hazırda iki dönemdir kadın Milletvekilimiz Fazilet Dağcı Çığlık hanımefendi var. Tekrar adaylığı konusunda henüz bir netlik olmasa da bu dönem listede bir kadın milletvekili olacağı kesin. Diğer partiler listeye kadın aday koyarlar mı? Bunu da listeler oluşunca hep birlikte göreceğiz. Bakalım kadınlar Murat Göktürk’ün tavsiyesine uyup nasıl mücadeleler verecekler… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-02-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları