Sevda Güneş

Hakaret…

12.02.2016 Sevda Güneş

Bölge illerinin Erzurum’a karşı şaşı bakışı esasen yeni bir durum değil. Bu bakışın atında kimi zaman milliyetçi oluşum rol oynamış kimi zamanda kamu yatırımlarının seller sular gibi Erzurum’a aktığı gibi düşünce temel oluşturmuştur!

 

 

Ancak son dönemlerde bu olay şaşı bakmaktan çıkmış aksine bir kine dönüşmüş durumda. Bunun en somut örneğini Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva gösterdi.

 

 

Necdet Takva, Van Bölge İdare Mahkemesi’nin Temmuz ayında Erzurum’a taşınacağını ileri sürerek, vermiş veriştirmiş. Erzurum için “ ne yaparsanız yapın il olma özelliğinizi kaybedeceksiniz” diyen Takva, bu fikirlerini hem yerel basında hem de sosyal medya hesabından takipçilerine bildirmiş.

 

 

Hakarete varan açıklamalarda bulunan Takva twitter  hesabından  “ Sınır kenti olmamasına rağmen Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ve İran Konsolosluğu’nun Erzurum’da bulunması komedi gibi bir şey… Van şehri idari işlem potansiyeli açısından Erzurum’u katlar. İdare mahkemesi kararı siyasidir, yanlıştır. Yanlıştan acilen dönülmelidir” mesajları yayınlamış.

 

 

Şimdi bu beyefendiye öncelikle bir durum değerlendirilmesi, hatta bilgilendirme yapalım;

Van Bölge İdare Mahkemesi Erzurum’a taşınmıyor. Temmuz ayında Bölge İstinaf  Mahkemeleri devreye giriyor. Bölge İstinaf Mahkemelerinden biri de Erzurum’a yıllar önce yapıldı. Yeni bir gelişme değil yani. Buradaki amaç, yerel mahkemelerin aldığı kararların kısa sürede nihai karara bağlanması ve Danıştay’ın iş yükünün azaltılması.

 

 

İllere yapılan yatırımlar sadece nüfus oranına göre değildir, o kentin verdiği vergiler de esastır. Siz Erzurum’u eleştireceğinize bence kendinizi teraziye koyun. Erzurum’dan fazla nüfusu var dediğiniz Van, devlete ne kadar vergi veriyor? Eleştirdiğiniz Erzurum sizin ödemediğiniz Elektrik’in parasını ödüyor.

 

 

Ayrıca sistem gereği kapanacak olan Bölge İdari Mahkemesi’nin kinini güdeceğinize, o koca nüfuslu ilinizde yapılan Bölge Adliye Binasının hala yolu ve suyu yok. Çünkü Belediyeniz gerekeni yapmıyor. Madem ilinize bu kadar sahipsiniz komşunuza dil uzatacağınıza bir zahmet size gönderilen yatırıma sahip çıkınız.

 

 

Şimdi benim merak ettiğim komşu ilin STK başkanının bu hakaretlerine Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik’in ne diyeceğidir.

 

Sadece Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak değil aynı zamanda Van’da yatırım yapan bir iş adamı olarak bu olanlara nasıl tepki koyacağıdır… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 12-02-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları