Sevda Güneş

HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR

21.10.2014 Sevda Güneş

Başarı emek ister, zaman ister fedakârlık ister. Hangi işi yaparsanız yapın önemli olan yaptığınız işin hakkını verebilmektir. Elbette başarılı olmak, hedefe ulaşmak herkesin istediği ama çok az kişinin ulaştığı bir zirvedir.

 

‘Birçok alanda başarılı değiliz’ yorumlarının yapıldığı güzel şehrimde sporda ki kan kaybı artık yorumdan öte bir duruma doğru gidiyor.

Kış sporları merkezi iddiamız var ama uzun yıllardır kayakta tek bir başarımız yok. Futbol, atletizm, boks ve diğerleri…  

 

Birçok spor branşında faaliyet gösteren köklü kulüplerimiz, deneyimli antrenörlerimiz, spor lisemiz ve spor meslek yüksekokulumuz var.

Yani sporcunun alaylısı da mekteplisi de mevcut. Peki, tüm bunlara rağmen başarı niye yok? Ne yazık ki bu şehirde spora ve sporcuya hiçbir zaman yeteri kadar önem verilmedi, hala verilmiyor.

Neden mi anlatalım; O başarılı sporcuları yetiştirecek, alt yapıyı oluşturacak kadroların sporla uzaktan yakından ilgileri yok.  

Erzurum’da tek bir spor lisesi var. Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi olarak faaliyet gösteren bu okulun Müdürü ilahiyat mezunu bir öğretmen.

 

 

Hadi lise böyle olsun, peki Atatürk Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu’nda (BESYO) durum ne? Orada da durum farklı değil. Zira BESYO’nun müdürü de Veteriner Fakültesi mezunu.

Peki, bunlar birer tesadüf diyelim. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde durum nedir? Belki buradan bir şey çıkartabiliriz!

Üzgünüz, çünkü orada da durum farklı değil. Gençlik ve Spor İl Müdürümüz de işletme ve iktisat mezunu.

 

 

Buralarda durum böylede sporcuların yetiştirildiği kulüplerde durum farklı mı? Hayır, oralarda da durum aynen böyle. Şimdi bunları alt alta toplayınca hangi spor branşında başarı beklemeliyiz…

Bu makamlarda görev yapan isimler elbette kendi alanlarında başarılı iyi birer bürokrattır, ona asla itirazımız yok. Belki kendi istekleri dışında atamaları yapılmıştır, buna da diyecek sözümüz yok.

Ancak bu kadar önemli yerlerin başına asıl mesleklerinin dışında insanları atayıp sonra bu şehirden ve sporcudan başarı beklemek saflık olsa gerek.

 

 

Bugüne kadar sayısız milli sporcuyu mezun veren BESYO bir tanede mi profesör çıkarıp müdür atayamadı. Mesela veteriner olan sayın müdürden spor adına nasıl bir başarı bekleniyor.

 

Şehrin sporuna yön verecek olan çiçeği burnunda sayın spor il müdürü boksörün, atletin, güreşçinin, kayakçının halinden yeterince anlayabilir mi?

 

Fotoğraf ortada, iktisat yaparak elde edeceğimiz başarı en fazla ekonomik olur. Oysa biz sporda gerçek başarı istiyoruz. Olimpiyatlarda madalya almak, kenti sporlar merkezi konumuna getirmek istiyoruz. Sahi çok şey mi istiyoruz? 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-10-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları