Sevda Güneş

Kalkınma süreci ve bayram

02.10.2014 Sevda Güneş

Doğu nasıl kalkınır sorusunun yıllardır cevabı bir türlü bulunamadı. Bugüne kadar bölgenin ihtiyacına cevap verecek, bölgesel ve yerel kalkınmayı sağlayacak adımlar doğru atılamadığı için hala doğu ve batı arasındaki kalkınmışlık farkı bir hayli fazla.

 

 

Çarkların dönmesi ve sanayileşme için atılan her adım havada kaldı. Bölgedeki organize sanayi alanları depo görevi yaparak veya orta ve küçük dereceli yatırımlarla yoluna devam etti. Hükümetin 2012 yılında 6. bölge kapsamına aldığı doğu da yine beklenen olmadı ve bırakın yabancı yatırımcının gelmesi yerel yatırıcılar bile beklenen sıçramayı yapamadı.

 

 

2012’den bugüne kullanılan 856 milyon liralık hazır giyim teşvikinden yalnızca 189 milyon liranın doğu illerini kapsayan 6. bölge’de kullanıldığı kayıtlara geçti. Bu konuda beklentileri sıralayan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, "İyi niyetle ancak eksik organize edilen yatırım teşvikleri umulan rüzgarı estirmedi” dedi.

 

 

Bu pencereden sadece Erzurum’a bakacak olursak, yerel idarecilerin hemen hepsi işadamlarına sık sık çağrı yaparak şehre yatırım yapmaları için girişimlerde bulunuyorlar. Bu elbette iyi bir adım. Göreve gelmeden ‘yatırımcıya Erzurum’un yolunu açacağız’ diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, başta İstanbul olmak üzere ülkenin değişik illerindeki işadamları ile görüşmeler yapıyor.

 

 

Ne için? Yerel kalkınmayı sağlamak için. Ancak başkan da bu kente yatırım yapan iş adamı da biliyor ki ağır kış koşullarının yaşandığı, kalifiye elamanın olmadığı, her şeyden önce batı illeri ile arasında pozitif ayrımcılığın uygulanmadığı bir yere kim niye yatırım yapsın?

Sonuç itibari ile ticaret kar ve zarar meselesidir. Bir iş adamının bu kente yatırım yapması için bazı artılarının, cazibesinin olması lazım. Eğer doğru anlamda bir teşvik paketi olursa yatırımcı elbet tercihini bu bölgeden yana yapacaktır.

 

 

Ancak bugüne kadar her il kendi mücadelesini kendi yaptı. Ticaret ve Sanayi Odaları tek başına mücadele edip, derdini hükümetlere anlatmaya çalıştı.

 

Türkiye’nin bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğu şu dönemde doğu illerindeki tüm STK’lar biraya gelip, gerçek sorun ve çözümleri içeren bir çalıştay yapmalı. Bölgesel kalkınma için güç birliği yapıp Hükümetten bu yolla destek istenmelidir.

 

 

Çözüm süreci aslında bu bölgenin en çok ihtiyacı olan şeydi. Sürecin başlaması ile yeni bir pazar arayan iş dünyası, yüzünü doğuya çevirdi. Bu hali ile bile yerel kalkınma çözüm sürecine dahil edilebilir, çözüm süreci fırsata çevrilebilir.

 

 

İstikrar ve huzur kalkınmanın temelidir. Ve her şeyi hükümetlerden beklemek, biz demiştik demek maalesef bizi sonuca götürecek anahtar değildir.

 

 

Eğer doğu ile batı arasındaki mesafe kapatılmak isteniyorsa mutlaka bölgesel teşvik şarttır. AK Partili Belediye Başkanları bu işe mutlaka ön ayak olmalıdır.

 

Çıkacak olan doğru teşvik, onlarında elini güçlendirecektir. İşte o gün onlar iş adamlarının ayağına değil iş dünyası onların ayağına gelecektir.

 

 

Bayram o bayram ola…

İslam Dünyası için çok kutsal olan Kurban Bayramı’nı bir kez daha idrak edeceğiz. İnananlar için büyük bir zevkle yapılan bu ibadet, son yıllarda dejenere edildi. Oysa bu ibadetin emredilmesinin altına yatan gerçek, Hazreti İbrahim Peygamberin Allah’a olan bağlığı ve teslimiyetiydi. Biz Müslümanlar da bu inançla kurban keser, fakirlere ikram ederiz. İslamiyet dini şekilcilik ve aşırılıktan kaçan bir dindir. Kestiğimiz kurbanları gösteriş için değil Allah rızası için keseriz. Rabbim hepimizin Bayramını mübarek, kesilen kurbanlarımızı kabul etsin. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-10-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları