Sevda Güneş

Kış turizmi mi, o da ne?

05.12.2013 Sevda Güneş

Erzurum ‘kış sporları merkezi’ lafı 2011 yılından beri hem hükümetin hem de Türkiye’nin dilinde. Oysa Erzurum’dan bakınca hiç de öyle bir görüntü yok. Ben hatırlayamıyorum, hatırlayan varsa lütfen beni uyarsın.

2011 oyunlarının ardından Türkiye’de tek olan atlama kulelerinde kış oyunlarını geride bırakan hangi spor organizasyonu yapıldı?

Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi’nde ülkenin gündeminde yer alacak hangi uluslar arası müsabakaya ev sahipliği yapıldı?

2011 kış oyunları Erzurum’da yapıldıktan sonra Palandöken’deki otellerin hangisi bir sezon boyunca yüzde yüz doluluk oranına ulaştı? Hatta yer olmadığı gerekçesiyle kaç turist Sarıkamış Kayak Merkezine yönlendirildi?

Tüm bunların hiç biri ne yazık ki yapılmadı. Tesisler var ama işletemiyoruz. İki ayrı kayak merkezimiz var ama dolduramıyoruz. Suni kar üretme sistemimiz var ama sezonu öne alamıyoruz.

Yeni bir kış sezonuna merhaba dedik, sessiz sedasız bir iki otelin sönük sayılabilecek partisi ile. Şehirdeki esnafta ne bir heves, ne de bir beklenti var.

Özelleştirme İdaresi bir çalışma yürütüyor ama o konuda da henüz somut bir gelişme yok. Palandöken Kayak Merkezi yine geçen yıl olduğu gibi Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından işletilecek. Eğer geçen yıl olduğu gibi son dakika sürprizi yaşanmaz ise!

Merkezi hükümetin dünyaya karşı övündüğü bir yer düşününki, hiçbir şey yolunda gitmesin. Bir kent düşününki kalkınma ümitlerinin başında gelen turizme şaşı baksın. Eğer bu kentte turizm bir yere gelemiyorsa bunun sebebi sadece hükümetler değildir. Şehir dışından gelip paralarını bu şehre gömenler hiç değildir. O eksikliğin bizzat sorumlusu o kentte yaşayanlardır. O kenti yöneten belediyeler, hatta esnaftır.

Aynı sorunları her yıl kendimiz söyleyip kendimiz dinliyoruz. Hiç kimsenin bu konuda kılı dahi kıpırdamıyor. Bu kentte sürekli üzerlerine farz olmayan konuları gündeme getiren sivil toplum kuruluşları acaba bu boşvermişliği görmüyorlar mı? Neden tek adım dahi atmıyorlar? Neden turizm yatırmalarının işletim sistemini irdelemiyorlar? Neden esnafın kabuk değiştirmesi için projeler hazırlayıp platformlar oluşturmuyorlar?

Kış turizminde hiç de iç açıcı gelişmeler yaşanmıyor. Palandöken’e yatırım yapan otel sahipleri iki ay vasat iş yapmanın sıkıntısını yaşıyorlar. Eğer bir an evvel her koldan harekete geçilmez ise yapılan özelleştirmede amacına ulaşmayacaktır. Atlama kuleleri tıpkı çift başlı kartal gibi sadece bu kentin simgesi olarak kalacaktır.

İnşallah buna da razı olup, başımızı önümüze eğmeyiz… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları