Sevda Güneş

Kurban pazarları ve belediyeler…

09.10.2013 Sevda Güneş

Kurban Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde televizyonların ana haber bültenlerinde kurbanlık fiyatları, kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, besicilerin sorunları gibi haberler yer alıyor.  Sabah bültenini izlerken İstanbul Bayrampaşa Belediyesi’nin kurban satıcıları için hazırladığı ve  ‘Villa kurban’ adını verdiği mekan dikkatimi çekti. Her Kurban Bayramı öncesi binlerce besici Doğu’dan kalkıp taşı toprağı altın diyerek İstanbul’a gidiyor. Önceki yıllarda kurban pazarlarında çekilen sıkıntı öyle göz ardı edilecek kadar küçük değildi. Ancak bu yıl belediye öyle güzel bir şey yapmış ki, takdir etmemek mümkün değil.

Besicilerin kaldığı alan 44 ayrı kamera tarafından izleniyor. Satıcı gün boyu yaşadığı yorgunluğu kendisi için hazırlanan misafirhanede geçiriyor ve aynı anda hayvanını kameradan izleyebiliyor. Temiz bir yatak, sıcak bir duş, besiciler için büyük lüks.

Belediyenin yaptığı hizmet bununla kalmamış birde modern bir kesimhane inşa etmiş. Aynı anda binlerce kurbanlık kesilip, parçalanıp, hatta et çekme makinelerinde kıymaya dönüştürülüp, poşetlenip, kurban sahibine teslim ediliyor. Bu hizmet 15 ile 20 dakikalık bir zamanda vatandaşa sunuluyor. Tabi İstanbul burası, anlayış farklı, kültür farklı, ufuk farklı.

Haberi izlerken besiciliğin deposu, o kurbanlıkların büyük kısmının kamyonlar ile gönderildiği Erzurum hayvan pazarı geldi aklıma. Rezillik diz boyu, hijyen sıfır, her yer çamur deryası. Binlerce insanın ticaret yaptığı pazarda adam gibi bir tuvalet dahi yok. Satıcılar bırakın temiz çarşaf ve sıcak bir duşu, hırsızlara karşı sabaha kadar ateş yakıp hayvanlarının yanında nöbet tutmak zorunda kalıyorlar. Üç, beş ahır var, o ahırlarda belirli grupların elinde. Köylünün birçoğu bu nedenle hayvanını Erzurum’a getirememekten şikâyetçi.

Batıda kurban pazarlarında yapılan yenilikler ilk haber olurken, Doğu’da ise polisin yaptığı operasyon ve ele geçirilen suç aletleri yapılan mutat haberler arasında. Hayvan pazarı, Erzurum polisinin birinci derecede operasyon alanı. Her bayram öncesi yüzlerce polis hayvan pazarına operasyon yapar ve onlarca kesici, delici alet, bir o kadar da silah ele geçirir.

Erzurum hayvan pazarı polis kadar siyasilerinde gündeminde yer alan bir mekan. Her belediye başkan adayı ‘seçim beyannamesinde modern hayvan pazarı ve kesimhaneler yapacağız’ vaadinde bulunur. Ama bir türlü gerçekleşmez bu sözler. Yıllar yılı besiciler bu konudan dert yansa da, ha bugün ha yarın derken yıl 2013 oldu.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir çalışması vardı galiba, galiba diyorum zira şuana kadar yapılan şeyi görmedik. Çevre yolunda bir şeyler yapılıyor ama içerisinde ne olacak, ne zaman bitecek hiç bir bilgiye sahip değiliz. Ümit ediyorum ki yapılan her ne ise tüm bu beklentilere cevap verir ve her yıl aynı şeyleri yazıp konuşmak zorunda kalmayız. Hatta biz yanılalım ve belediye inşa ettiği tesisle, modern hayvan pazarı ile kesim haneleriyle bizi utandırsın. Hayvan pazarı potansiyel suç mahallinden çıksın. Her köylü Kurban Bayramı öncesi hayvanını gönül rahatlığı ile bu pazara getirsin. Özel sektör de altyapısı tamamlanmış bu merkezden yararlansın ve bir değil onlarca kesimhane inşa etsin. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları