Sevda Güneş

Listeler

23.03.2015 Sevda Güneş

Şu günlerde Erzurum Ankara’ya taşındı dersek herhalde çok fazla abartmış olmayız. AK Parti’den milletvekili aday adayı olanlar yanlarına kendilerini destekleyen, genel merkezde öyle ya da böyle ahbapları olan kişileri alıp Ankara’nın yolunu tuttu.

 

 

Öyle ki Ankara’da nereye gitseniz karşınıza bir aday adayı çıkıyor. AK Parti’de aday adayları için birkaç aşamalı sistem işliyor. Önce temayül sonra mülakat, orta komisyon, üst komisyon ve karar.

Aday adayları üst komisyona isimlerinin gitmesi için çaba harcarken parti teşkilatı illerde anket çalışmalarını başlattı.

 

 

Ortada üst komisyona gittiği iddia edilen sayısız liste var ama şunu peşinen söylemek gerekir ki o listelerin hiçbirinin geçerliliği yok. AK Parti bugüne kadar hep sağ gösterip sol vurdu. Yani aday adaylarının Ankara’yı mesken tutmasının hiçbir faydası yok.

MHP’de adaylık başvuruları henüz tamamlandı. Erzurum’da bir milletvekili bulunan MHP’de yarış listenin başı olmak için verilecek. Bu mücadeleyi verecek olan isimler ise; Zekai Kaya, Cezmi Polat, Ertürk Çimen, Kamil Aydın, Yılma Durak ve Oktay Öztürk.

 

 

Bu seçimlerde birde Erzurum’un HDP gerçeği var. Belediye meclisinde ikinci parti konumundaki HDP’nin barajı aşması durumunda bir vekil çıkarma ihtimalide masada.

 

AK Parti ve HDP güneyde kıran kırana bir mücadele verecek. Bu nedenle AK Parti Genel Merkezi’nin üzerinde durduğu Kürt kökenli adaylar listenin yıldızları.

 

 

Önümüzdeki hafta açıklanmasa da AK Parti’nin listesi yüzde doksan tamamlanmış olacak. Peki, listede kimler olacak diyorsanız işte orası tam bir muamma. Belki de AK Parti de ilk kez kapılar bu kadar kapalı. Dışarıya tek bir bilgi kırıntısı sızmıyor. Aday adayları ciddi bir araştırmadan geçti. Paralel bağlantıları araştırıldı. Listede herkes olabilir ya da aynı isimlerle yani mevcut vekiller ile devam bile denebilir. En azından bu durum bile AK Parti için sürpriz olmaz. Bunun örnekleri çok fazla.

 

 

Listede kimin olacağını kestirmek güç ama adayların tek bir seçim stratejisini yürüteceği kesin. AK Parti seçim mesajlarını istikrarın korunması, çözüm süreci ve başkanlık sitemi üzerine verecek. Bu nedenle her adayın cebinde çözüm süreci başta olmak üzere bu mesajları içeren söylemler olacak.

 

 

Milletvekili dağılımını ise kesinlikle yapılan liste belirleyecek. Eğer MHP tabanın kabulleneceği bir isim değil de tepeden inme bir isimle yarışa girerse ciddi kan kaybı yaşayacağı kesin.

Eğer HDP barajı aşarsa AK Parti’den bir vekil alır, zira seçmen profili birbirine çok yakın.Bu nedenle hem MHP hem de AKP vekil adaylarını belirlerken ciddi dengelere dikkat etmek zorunda kalacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-03-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları