Sevda Güneş

Listeler

28.09.2015 Sevda Güneş

1 Kasım seçimleri için dün resmen start verildi. Partiler sırayla Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekili aday listelerini bir bir teslim etti.

Tüm partilerin listesine bakınca çok büyük sürprizler yaşanmadı. Sürpriz değil ama en farlı liste yine AK Parti’den geldi.

Haftalardır AK Parti’nin liste birinci sırasına kimin oturacağı merak konusuydu. Dün akşam saatlerine kadar kulislerde birinci sıraya zaman zaman Efkan Ala, bazen de Recep Akdağ oturdu. Ancak açıklanan listede Efkan Ala Bursa, Recep Akdağ Erzurum’dan aday gösterildi.

Recep Akdağ’ın Erzurum’dan aday gösterilmesinin en önemli nedeni Kürt seçmen ile arasındaki bağ. Sağlıkta dönüşümün mimarı olarak bilenen Recep Akdağ, Kürt seçmen üzerinde hatırı sayılır bir etkisi var.

İki önemli ismi aynı şehirden göstermek istemeyen AK Parti, Efkan Ala’yı da Ankara’dan değil bir hayli Erzurumlu seçmenin yaşadığı Bursa’dan aday gösterdi.

İlk kez seçmenin sesine kulak veren AK Parti, 7 Haziran’da tepkilere neden olan Adnan Yılmaz’ı listesine almadı. Yılmaz’ın listede yer almaması üzerine, “Gözün aydın Erzurum” mesajları sosyal medyada cirit attı.

Listenin ikinci sırasında 22. dönemde yine Erzurum Milletvekilliği yapmış bir isme yer verildi. Mustafa Ilıcalı için ikinci kez Erzurum Milletvekili olmanın yolu açıldı.

Listenin 3. sırası değişmedi. Kadın kontenjanı olarak 7 Haziran seçimlerimde listenin 3. sırasını alan Zehra Taşkesenlioğlu, yerini korudu.

Yerini koruyanlardan biride İbrahim Aydemir oldu. Aydemir’in milliyetçi oylar üzerinde etkili olduğunu düşünen AK Parti, bu seçimlerde de Aydemir ile devam kararı aldı.

Listenin 5. sırasına bu kez Tekmanlı değil, Narmanlı bir aday konuldu. Güney’den Kuzey’e yönelen parti Orhan Deligöz’de karar kıldı. Deligöz’ün eski MHP’li olduğu iddia ediliyor.

Listeye bakınca geçen seçimlerde Güney oylarına yönelik liste yapan AK Parti’nin bu seçimlerde daha fazla merkezci ve milliyetçi oylara yönelik liste yapması dikkat çekti. Güney oyları ise Recep Akdağ’a emanet edildiği anlaşılıyor.

Listenin 6. sırasında ise daha önce AK Parti Aşkale Belediye Başkanlığı yapmış olan Ahmet Yaptırmış yer aldı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde fazla bir değişim yaşanmadı. Listenin ilk üç sırası aynı kalırken listenin 4. sırasına bir dönem aynı partiden milletvekilliği yapmış Cezmi Polat konuldu. Cezmi Polat’ın listenin 4. sırasına konulması şaşkınlık yarattı.

CHP’de bayan avukat Aytaş gitti bay avukat Aktaş geldi. CHP bu kez Tuncer Aktaş ile yola devam kararı aldı. HDP ise aynı adayda karar kıldı. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-09-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları