Sevda Güneş

Mutluyuz ama kaçıyoruz…

29.01.2016 Sevda Güneş

 

Hani ‘bu şehirde iyiye giden bir şey yok’ diyordum ya alın size bu fikri yüzde yüz destekleyecek bir gerçek daha. Türkiye İstatistik Kurumu ülkenin yeni nüfus rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin nüfusu 31 Aralık 2015 itibari ile 78 milyon 741 bin 53 kişi oldu.

 

 

Araştırmanın detaylarına bakınca ülkem için sevindim ama şehrim adına bir kez daha üzüldüm. Çünkü geçen bir yıl içinde 999 kişi Erzurum’u terk etmiş.

TÜİK’in açıkladığı rakamlar Erzurum’daki nüfusun geçen her yıl azaldığını ortaya koyuyor. İstatistiklere göre 2007’de 784 bin 941 olan kent nüfusu 2015 yılında 762 bin 321’e gerilemiş. Rakamlara göre 8 yılda Erzurum nüfusu 22 bin

 

 

620 kişi azalmış.

 

İşin tuhaf tarafı ise depremin yerle bir ettiği Van ve terörün vurduğu Hakkari’de nüfus artışının olması. Bu şehirlerin aksine huzurun başkenti, ülkenin garantisi olduğu iddia edilen Erzurum’un hızla kan kaybetmesi…

Bu yeni bir haber mi? Hayır, peki sır mı?  Hiç değil. Yıllardır bu şehrin eridiği hatta hemen hemen herkesin göç etmek için planlar yaptığı ve çareler aradığı bilinen bir gerçek.

 

 

Geçtiğimiz günlerde akademisyenler bir araştırma yapmış. Araştırma ilk kez akademik çalışma özelliği taşıyormuş. Bu akademik araştırmaya göre Erzurum’da yaşam memnuniyeti iki yılda bir hayli artmış, hatta yaşayanların çoğunluğu çok mutluymuş.

 

 

Bunun sebebi de Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in çalışmaları olmuş. Halk umutlanmış.

Konu akademik çalışma olduğu için bilimsel bir itirazım yok. Ama elimizde resmi bir veri var ve bu veri akademisyenlerin çalışmasına bıyık altından gülüyor.

Ve diyor ki; Öyle inceden inceye hesap etmenize, bilimsel araştırma falan yapmanıza gerek yok. Hiç kimseyi kayırmadan, taraf olmadan, birilerine şirin görünme çabasında olmadan, çıplak gözle bakarsanız gerçekler kör göze girecek kadar şeffaf ve nettir. 

 

 

Son bir yılda 999 kişi doğduğu kendi terk etmiş ise bu kentte doyamadığı için, ödediği verginin karşılığını alamadığı için, kazandığı paranın büyük kısmını vergi olarak verip kışın deve yükü ile parayı ısınma gideri ayırdığı içindir. Bu nedenler daha çok sıralanabilir…

 

Cebinde parası olmayan insanın evinde Mustafa Sandal konser verse ne yazar. Karnı aç olan insanlara ne festivali yaparsanız yapın o insanları mutlu etme şansınız yoktur.

 

O paraları saçma sapan yerlere harcanacağına istihdama yönelik çalışmalara harcamış olsaydı belki giden 999 kişinin karnı doyacak, doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmayacaktı… 

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-01-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları