Sevda Güneş

Ne inşaatmış!

25.08.2014 Sevda Güneş

Ülkemizde onlarca yıldır biriken, kangren olan nice sorunlar çözüm buldu bir tek Erzurum’da ki New City sorunu çözülemedi. Aradan beş ay geçti. Büyükşehir belediyesi sorunun eski yönetimden kaynaklandığını  belirterek yüklenici firmanın yargıya gitmesi tavsiyesinde bulundu. Ardından inşaat alanında birçok sorun ortaya sürüldü.

 

Aylar geçti ama hala ortada net bir karar yok. Varını yoğunu bir ev sahibi olabilmek için bu projeye yatıran hak sahipleri endişeli, zira ortada elle tutulur bir gelişme yok.

 

 

Firma ‘görüşmeler devam ediyor’ açıklaması yapsa da belediyeden bu konuya dair tek bir resmi açıklama yapılmadı.

Hafta sonu bir grup ev sahibi yarım kalan inşaat alanı önünde basın açıklaması yaparak sorunun çözümü için yardım istedi.

Ne ilginç değil mi, binlerce mağdur var ama ortada hiçbir çözüm yok. Siyasiler ve şehrin yöneticileri bu konuya kör ve sağır.

Bugüne kadar sayısız gruplar oluşturuldu, sorunun çözümü için uzlaşı ortamı arandı ama olmadı. Her defasında çözüm çözümsüzlüğe sürüklendi.

 

 

Artık sabırlar tükendi. Hiçbir kötü son belirsizlikten kötü değildir. Yeter artık çıkın ve bu insanlara bir şey söyleyin.

 

 

Yüzlerce, binlerce mağdur insan ha bugün ha yarın sorun çözülecek diye bekliyor. İnşaat firması ara ara hak sahipleri ile bilgilendirme toplantısı yapsa da tek bir adım atılmadığı için endişeli bekleyiş yerini yavaş yavaş kızgınlığa ve öfkeye bırakıyor.

 

 

Ne sorunmuş ya bir türlü çözülemedi!

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkede kangren haline gelen, onlarca yıldır katlanarak çözümsüzlüğe doğru sürüklenen konular hükümetin dik duruşu sayesinde çözüm buldu. Türban sorunundan tutun terörle mücadeleye kadar başlıkları sıralayabilirsiniz. Ancak maalesef bu şehrin yöneticileri bir inşaat sorununu 5 ayda çözemedi. Çözemedi diyorum ve her şeye rağmen pozitif düşünmek istiyorum…

 

 

Diyelim ki bu firma projede bir tane bile kanuna uygun iş yapmamış. Diyelim ki belediyeye yatırması gereken paradan tek kuruş ödememiş ki durum böyle değil. Bütün sorunu inşaat firmasına yükleyelim, bu durumda bile bu işin çözümü belli.

 

 

İhaleyi iptal eder yeniden ihaleye çıkarıp projeyi kısa zamanda tamamlarsınız. Bu kadar insanı mağdur etmenin kimseye faydasının olmayacağı gibi hakkı da yok. Bu insanlar bu şehrin insanları, dün siz belediye başkanı olun diye oy verdiler. Bu insanlar yerel müteahhitler kazansın diye gözü kapalı gelip sizden ev aldı. Bugüne kadar sistem hep böyle devam etti.

 

 

Bu firma yıllardır kimseyi mağdur etmeden binlerce konut yapıp zamanında hak sahiplerine teslim etmiş. Sicili tertemiz olmasına rağmen bugün gelinen nokta tam bir muamma.

 

Sayın Sekmen göreve başladığında, “Bu durum böyle gidemez, burada sistem hatası var. Önce ruhsatınızı alın sonra inşaatlarınıza başlayın” dedi. Haklıydı, herkeste bu karara destek verdi. Ancak gelin görün ki bu iş uzadı da uzadı.

 

 

Süre bitti vakit kalmadı, insanların bir gün daha beklemeye ne tahammülü nede takati kaldı. Ortada kalan ceset koktu hatta çürüdü.

Bu yangın bizi vurmaz diye düşünenlere tavsiyemdir. Bu kadar emin olmayın, yanlış hesap Bağdat’tan döner. Bu halk bunun bedelini öyle ya da böyle size ödetir… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-08-2014
  
  • Bülent Heray 26.08.2014 10:08:27

    Kaleminize sağlık. Ama şahsen olayın başından beri Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e ve Karadayı Grup'a bütün dedikodulara rağmen güvenmeye devam edeceğim. Sabırla bu işin üstesinden gelicez inşallah.

  • Ayşe 25.08.2014 06:08:35

    Bu inşaatla ilgili kim ufakta olsa bir art niyet besliyorsa allah belasını versin

Yazarın Diğer Yazıları