Sevda Güneş

Nerede kalmıştık?

01.07.2014 Sevda Güneş

102 gün boyunca Erzurum inşaat sektöründe yaşanan belirsizlikle yattı kalktı. 30 Mart seçimlerinde işbaşına gelen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve ekibi işe önce şehirdeki inşaat sektöründen başladı.

Kentte yapımı devam eden ne kadar inşaat varsa hepsi tek tek durduruldu. Gerekçe net ve açıktı. “Bu inşaatların ruhsatı yok, suç işleniyor” diyen Belediye, önceki yönetimlerin aksine kanunsuzluğa müsaade etmedi.

Alınan karar doğrultusunda şehir genelinde onlarca inşaat mühürlendi. Fakat kızılca kıyamet New City projesinde koptu. 2300 konutluk bu dev proje, Erzurum’un kuruluşundan bu yana tek seferde yapılan en büyük sosyal konut projesiydi ve dolaylı olarak binlerce kişiyi ilgilendiriyordu.

Aylarca buranın durumu tartışıldı. Zaman zaman uzlaşı çabaları tıkandı. Zira hem yüklenici firma haklı, hem belediye haklıydı. Fakat ortadaki gerçek iki tarafında haklı olması ile çözülecek gibi görünmüyordu.

Bir anda şehrin en önemli gündem maddesi bu konu oldu. Taraflar gerilince çözüm bekleyen bir sorun her gün biraz daha çözümsüzlüğe itildi.

Konunun yargıya gitmesi gündeme geldi. ‘Çözüm yalnızca orada olabilir’ dendi. Ancak davanın niteliği ‘bugün başvur yarın sonuç al’ tarzında olmadığı için tek kaybedenin ‘hak sahipleri’ olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Ortada bir cenaze vardı. Öyle ya da böyle bu cenaze birileri tarafından kaldırılacaktı. Sonunda sağduyu galip geldi, her iki tarafın hukukçuları ile teknik ekipleri bir kez daha buluştu ve yasalara uygun bir yol bulundu.

Biraz firma biraz belediye fedakârlık yaptı ve inşaata devam kararı alındı. Aslında başından beri olması gereken bir olay aynı dili konuşamama nedeni ile buralara kadar geldi.

Şehirde üç günden bu yana adeta bayram havası yaşanıyor. İki yıldır elinde avucunda ne varsa bir evim olsun diye veren binlerce hak sahibinin sevinci, yaşanan 102 günlük kaybın bedeli dahi olamaz.

En başından belirtmiştim, bu olay bir firma meselesi değil. Bu olayın sosyal ve ekonomik boyutları çok ama çok büyüktü. Belki New City de ciddi gecikmeler yaşanmış, firma bu olay nedeniyle güven sıkıntısı yaşamış, belediye süratle çözüm getiremediği için eleştirilerin hedefi olmuş olabilir. Ne yaşanmış olursa olsun bunların hiç biri o inşaatların devam etmesi, binlerce insanın hayallerinin yıkılması, 700’ye yakın kişinin işsiz kalması kadar önemli olamazdı.

Sonuç olarak sağduyu galip geldi. Yasalara göre hareket edildi. New City’de hayaller yeniden inşa edilmeye başlandı.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-07-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları