Sevda Güneş

O vekil kimin olacak?

09.10.2015 Sevda Güneş

Geçen seçimlere oranla ülkede seçim havası yaşanmasa da seçmenin aklının bir köşesinde ‘seçim sonuçları acaba ne olacak?’ sorusu yine de var.

Seçimlerde en fazla merak edilen konu AK Parti’nin tek başına iktidara gelip gelmeyeceği. HDP’nin ise baraj sorunu yaşayıp yaşamayacağı.

Ortada birbirini hiç tutmayan anket sonuçları var, seçmen suskun. Ülkenin batısında şu günlerde nasıl bir hava esiyor bilmiyoruz ama genel bir suskunluğun hâkim olduğu ortada.

Siyasilerin gündemi ise batıdan ziyade ülkenin doğusundaki rüzgâr.7 Haziran seçimlerinde en fazla oy kaybını doğuda yaşayan AK Parti, bu kez işi şansa bırakmak istemediği için tüm yoğunluğunu bu bölgeye vermiş durumda. Karşısındaki rakibi ise HDP. Doğu ve Güneydoğu’dan hatırı sayılır oy alan HDP’nin kan kaybettiğini anlamak için çok da anketlere bakmaya lüzum yok. Zira HDP’ye oy veren Kürt seçmenin büyük bir çoğunluğu ciddi pişmanlık yaşıyor.

Örgütün tehdit ederek aldığı oyların dışında isteyerek HDP’ye oy veren Kürt seçmeni de göz ardı etmemek gerekiyor. Gönüllü olarak HDP’ye oy verenlerin birçoğu bu partiyi çözüm sürecinin mimarı olarak görüyordu. HDP olduğu için çatışmalar yaşanmıyor hesapları yapan seçmen, ‘HDP mecliste olmalı’ diyerek bu partiye oy vermişti.

Ancak seçim sonrası takke düştü kel göründü. HDP’nin terör örgütü ile ayrı değil aynı paralelde olduğu ve PKK’nın HDP’yi hiç de dikkate almadığı anlaşıldı.

Kürt seçmende ciddi bir kırılma yaşanıyor. Önceki gün Van’da miting yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı dinlemeye giden kişi sayısının yaklaşık 500 olmasını başka nasıl izah edebiliriz.

7 Haziran sonrası Erzurum’dan da hatırı sayılır oy alan HDP, bir vekil çıkarmıştı. Seçim çalışmaları sırasında Güney’de varlığını kaybettiğini gören AK Partili vekil adayları, Köprüköy’de bile sıcak karşılanmamıştı. Muhtarlar vekil adaylarına açık ara tehdit edildiklerini ve HDP dışında hiçbir partiye oy veremeyeceklerini söylüyordu.

Fakat rüzgar bu kez ters döndü. Dün AK Partili adaylarla bir araya gelmeyen, resim vermekten dahi çekinen muhtarlar ve vatandaşlar, önceki gün ilçeye giden AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ‘seninleyiz’ dedi.

Tüm bu gelişmeler elbette çıkacak net sonucu ortaya koymuyor. Ama öyle ya da böyle ciddi bir kırılmanın, bir kopuşun sinyallerini veriyor.

Erzurum’da bir vekili almak için HDP ve AK Parti yarışacak. 73 bin 629 oy alarak tarihinde ilk kez bir vekil çıkaran HDP, ikinci vekilin hesaplarını yapıyor. 7 Haziran seçimlerinde % 51.96 oy oranı ile birinci parti olan ve 4 vekil çıkaran AK Parti ise gözünü 5. vekile dikmiş. Bakalım o vekil kimin olacak? 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-10-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları